شرکت هوشمند سازی ساختمان

تفاوت سیستم هوشمند بی‌سیم و باسیم

خانه های امروزی مثل چند سال پیش نیست که مجهز به امکانات و فناوری جدید نباشن یا فناوری آن ها محدود باشه. امروزه با وجود تعداد زیاد شرکت خانه هوشمند ما تکنولوژی و آثار آن را در هر گوشه از خانه میتونیم ببینیم . سیستم اتوماسیون خانگی یکی از فناوری هایی است که قسمت های مختلف خونه را کنترل میکنه و راحتی ، آسایش و صرفه جویی در انرژی را فراهم میکنه . دو نوع سیستم اتوماسیون خانگی وجود داره . اتوماسیون خانگی سیمی و بی سیم  و هر یک از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی هستن که قرار است با هرکدام به صورت جداگانه آشنا بشیم و ببینیم تفاوت سیستم هوشمند بیسیم و باسیم در چیه .

خانه هوشمند

تفاوت سیستم هوشمند بیسیم و باسیم

قبل از این که به موضوع خانه هوشمند بیسیم و باسیم بپردازیم بهتر است ببینیم خانه هوشمند چیست و چه کارهایی انجام میده ؟ کلمه هوشمند برای توصیف زمانی استفاده میشه که عملکردهای داخل خونه را بتونیم از راه دور ، به صورت خودکار یا از طریق رابط غیر سنتی کنترل کنیم . برای هوشمند بودن ، عملکردهای داخل خونه باید بتونن با هم ادغام بشن تا به ارتباطات (که به آنها اتوماسیون نیز گفته می شود) بین فعالیتهای مختلف و برنامه ریزی روشهای جدید کارکردن دستگاهها در داخل خونه برای سازگاری مداوم با الزامات کمک بشه . اساساً یک خونه اسمارت باید شیوه زندگی شما را تقویت کنه و امنیت ، رفاه و لذت بیشتری را به ارمغان بیاره. 

خانه هوشمند بیسیم

قسمت هایی که با هوشمند شدن با ارزش تر می شوند

گرمایش – ترموستات رادیاتور ، سنسورهای دما/رطوبت ، کنترل پمپ گرمایش ، تهویه مطبوع

 سیستم روشنایی هوشمند – تعویض از راه دور (از طریق تلفن همراه ، تبلت ، دکمه سفارشی ، تایمر) ، پرده های الکترونیکی

صوتی تصویری – کنترل تلویزیون/سینمای خانگی ، بلندگوها ، صفحه نمایش برای تماس تصویری

امنیت – زنگ در ، دوربین ، تشخیص دهنده حرکت ، سنسورهای در/ پنجره

چهار عامل مهم که موقع انتخاب باید در نظر گرفته شود

شیوه زندگی  آیا از دستگاه های الکترونیکی زیادی استفاده میکنین ، آیا دوست دارین موسیقی در کل خونه پخش بشه ، آیا زیاد از خانه دور هستین ، آیا به دنبال راه حل های مناسب برای صرفه جویی در وقت یا راه هایی برای کاهش مصرف انرژی خود هستین؟

خانه شما  آیا ملک از پیش ساخته شده ، در حال بازسازی هستین ؟ با ساختمان های جدید و بازسازی های بزرگ ، فرصت بیشتری برای نصب کابل وجود داره.

هزینه  بودجه شما چقدر است ، آیا میتونین هزینه اولیه بیشتری بپردازین؟ همچنین باید مسئله تعمیر و نگهداری را هم در قیمت هوشمند سازی خانه در نظر داشته باشین .

نیازهای آینده  آیا شما یک خانواده رو به رشد هستین ، آیا دوست دارین خانه شما برای زندگی چند نسل بعد هم مناسب باشه ، نظرتون درباره ایجاد تغییرات در سلامتی و تحرک چیه ؟این نکته را نیز باید در نظر گرفت که فناوری دائماً در حال پیشرفت و کشف موارد جدید استفاده است ، پس اگه از قبل یک اتاق برای دستگاه های متصل به اینترنت در نظر گرفته باشین ، این می تواند سازگاری  در آینده را آسان تر کنه .

سیستم اتوماسیون سیمی خانگی

خانه هوشمند با سیم

در این سیستم از سیم کشی و تابلو برق استفاده میشه و اگر خونه شما قدیمی باشه شما مجبور هستین که آن ها را عوض کنین پس برای ساختمان های قدیمی و از پیش ساخته شده گزینه مناسبی نیست . برای انجام صفر تا صد هوشمند سازی ساختمان به روش سیمی لازم است تا تمام سر خط های روشنایی و کنترلی حتما به سمت یک یا چند مرکز جمع بشن و از تابلو برق های بزرگ استفاده بشه . پس به حجم سیم زیاد و تابلو برق های بزرگ نیاز است. و یکی از نکات مهم اینه که همه تصمیم گیری ها درباره هوشمند کردن بخش های مختلف پروژه باید از همان ابتدا انجام بشه و امکان تغییر، وجود نداره و اگه هم تغییری قرار باشه اعمال بشه به هزینه و کار زیادی احتیاج داره . اگه دوست دارین با پروتکل های سیمی آشنا بشین توصیه میکنم به هوشمند سازی ساختمان با plc و قیمت خانه هوشمند knx سر بزنید .

مزایای اتوماسیون سیمی

معایب اتوماسیون سیمی

سیستم اتوماسیون بی سیم خانه

هوشمند سازی ساختمان بیسیم

در هوشمند سازی ساختمان بیسیم سیم کشی دوباره و تخریب وجود نداره به همین دلیل میشه در تمام ساختمان ها چه آن هایی که در حال ساخت هستند چه ساختمان های قدیمی آن پیاده سازی کرد چون روی همان بستر سیم کشی سنتی قابل اجرا است . در این سیستم ارتباط از طریق وای فای برقرار میشه پس سیم کشی و تابلو برق سنتی همان گونه که هست حفظ می شود و محصولات هوشمند سازی خانه و ماژول ها در نقاط مختلف ساختمان نصب میشن و به وسیله یک کنترل کننده مرکزی هدایت میشن پس این روش نسبت به سیمی کار و انرژی کمتری احتیاج داره . 

مزایای اتوماسیون بیسیم

معایب اتوماسیون بیسیم

برای انتخاب چه نکاتی باید رعایت شود ؟

توجه داشته باشید که برای هر دو گزینه باید قابلیت اینترنت را در خونه یا ساختمان بررسی کنید .چون ممکنه محدودیت قابل توجهی در توانایی شبکه برای انتقال داده ها وجود داشته باشه . بسته به نحوه طراحی سیستم شما همچنین باید در مورد قدرت پشتیبانی از قبل فکر کنید تا خونه هوشمند در صورت قطع برق همچنان کار کنه ، این امر به ویژه برای سیستم های امنیتی سخت افزاری اهمیت داره .همچنین در انواع پروتکل های خانه هوشمند میتونین استاندارد مناسب با خونه را پیدا کنین. 

هوشمند سازی ساختمان بیسیم و باسیم

مقایسه سیستم باسیم و بیسیم

از لحاظ قابلیت اطمینان: روترها و تکرارکننده ها در واقع در یک دهه گذشته به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کردن . با این حال ، به دلیل عوامل زیادی ، از جمله ساختار ساختمان ، سر و صدای سایر شبکه های بی سیم در اطراف خانه شما و چند عامل دیگه ، یک شبکه بی سیم هرگز نمیتونه به اندازه یک شبکه سیمی قابل اعتماد باشه . موقع حرکت از طبقه دوم به زیرزمین ، ممکن است متوجه روند قطع و وصل مجدد تلفن یا آیپد خودتون نشید. حقیقت اینه که بیشتر اوقات ، این اتفاق می افتد! برای استفاده عادی از اینترنت ، این مسئله ممکن است مشکلی ایجاد نکنه ، اما وقتی سیستم امنیتی خودتون را با سیستم Crestron یا Control4 یکپارچه کردید ، قطع و وصل شدن قطعا مشکل ساز میشه . پس این امر خیلی مهم است که شما حتی یک ثانیه از ارتباط خودتون را از دست ندید .

از لحاظ سرعت: معمولاً هنگام استفاده از شبکه بی سیم در مقایسه با شبکه سیمی ، روند هماهنگی بین دستگاه و روتر شما بیشتر طول میکشه . باز هم اگر شما در حال تماشای یک فیلم باشین ممکن است اهمیت چندانی نداشته باشه . چون اگرچه ممکن است سرعت کلی شما کمی کندتر باشه ، اما زمان بافر یا بارگیری میتونه به شما کمک کنه که حتی متوجه سرعت پایین نشین . وقتی کسی درب منزل است و زنگ خانه شما به سیستم اتوماسیون خانه شما متصل می شود چطور؟ شما نیاز به سریع ترین سرعت دارین تا ببینین چه کسی پشت در است و آیا باید در را باز کنین یا نه!

از لحاظ امنیت: هک کردن یک شبکه سیمی در مقایسه با یک شبکه بی سیم بسیار سخت تر است. واقعیتی که اثبات شده اینه که مهم نیست که سیستم شما چقدر امن است همیشه برای متجاوزان امکان هک شبکه شما وجود داره . یک شبکه سیمی شانس این کار را به میزان قابل توجهی کاهش میده . در بیشتر موارد ، برای هک کردن شبکه سیمی نیاز به دسترسی فیزیکی وجود داره ، که در مورد شبکه بی سیم صدق نمیکنه .

نتیجه گیری

مقایسه سیستم هوشمند بیسیم و باسیم

اکنون میدونید که سیستم اتوماسیون خانگی سیمی و بی سیم چیه و مزایا و معایبی برای هر سیستم وجود داره . خانه های اتوماتیک سیمی قابل اطمینان تر اما گران هستن در حالی که خانه های بی سیم در برابر هکرهای سایبری آسیب پذیر هستن اما ارزان تر هستن . میتونید سیستم های بی سیم را در خونه جدید خودتون مجدداً نصب کنین ، اما انجام این کار برای سیستم های سیمی غیرممکن است. اما مراقب باشید که هر خانه شرایط خاص خودش را داره ، بنابراین قبل از تصمیم گیری ، مطمئن بشید که خونه خودتون را به خوبی میشناسین !

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
۲ نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سیما
سیما

با توجه به مزایا و معایبی که برای هرکدوم از سیستم های بیسیم و باسیم ارائه کردین و مقایسه این دو من تونستم برای خونه ام بهترین تصمیم را بگیرم

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x