روش های هوشمند سازی ساختمان

روش های هوشمند سازی ساختمان

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری خانه های هوشمند مورد توجه افراد قرار گرفته است به طوری که بسیاری از سازندگان و مالکان به دنبال هوشمند سازی ساختمان و خانه خود هستند چرا که شاید در گذشته هوشمند سازی یک کار لوکس محسوب می شد ولی امروزه مسائل رفاه،آسایش و امنیت که بیشتر افراد مد نظر دارند از طریق هوشمند سازی امکان پذیر است به طوری که امروزه بیشتر از ۶۰ درصد ساختمان ها از سیستم های خانه هوشمند استفاده می کنند.برای هوشمند سازی ساختمان ۲ روش کلی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.فرض کنید که خانه خود را می خواهید هوشمند کنید ولی نمی دانید از کجا باید شروع کنید پس کافی است مرحله به مرحله مطالب گفته شده را دنبال کنید تا در آخر به خانه هوشمند دلخواه خود برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هوشمند سازی خانه خود می توانید شماره خود را در پایین قرار دهید تا مشاوران ما در سریع ترین زمان با شما تماس بگیرند.

 

هوشمند سازی ساختمان به صورت بی سیم

مرحله اول انتخاب از بین انواع روش های هوشمند سازی است که به دو روش است .روش اول هوشمند سازی ساختمان به صورت بی سیم است . در این روش برای ارتباط سیستم های هوشمند با یکدیگر از شبکه Wi-Fi استفاده می شود.نکته مثبت در این روش این است که نیازی به تعویض تابلو برق وجود ندارد و تکنولوژی هوشمند را می توان پیاده سازی کرد ولی از طرف دیگر در صورت قطع اینترنت و ایجاد مشکل در مودم ارتباط تمامی سیستم های هوشمند با یکدیگر قطع خواهد شد بنابراین در کنترل سیستم ها اختلال ایجاد می شود .

هوشمند سازی ساختمان به صورت با سیم

روش دوم هوشمند سازی ساختمان به صورت باسیم است.در این روش ارتباط سیستم ها از طریق کابل و سیم  است که نوع این سیم می تواند سیم زوجی،کابل شبکه و کابل KNX متفاوت باشد.برای ارتباط سیمی بین اجزا یک تابلوی مرکزی در نظر می شود و سیم ها و تجهیزات داخل آن قرار می گیرند و فرمانی که از دستگاه ما صادر می شود به تابلوی می رود سپس به سیستم های هوشمند مورد نظر هدایت می شوند نکته مثبت این روش این است که ارتباط سیستم ها با یکدیگر قطع نشده و هیچ اختلالی پیش نخواهد آمد و نکته منفی این روش این است که در ساختمان های قدیمی و ساخته شده تمامی سیم کشی ها و تابلو برق باید به طور کامل تعویض گردند پس می تواند هزینه شما را افزایش دهد.

انواع روش های هوشمند سازی ساختمان

مقایسه روش های بی سیم و باسیم از لحاظ قیمت

در مرحله انتخاب روش هوشمند سازی مهم است به هزینه دو روشی که معرفی شده است نیز توجه شود تا بهترین انتخاب را انجام دهید در روش بی سیم به نظر می آید به دلیل اجرا بر روی بستر سیم کشی سنتی هزینه خرید و اجرای کابل انتقال دیتا ندارد بنابراین ارزان تر است ولی باید در نظر داشت هزینه تجهیزات بی سیم نسبت به تجهیزات باسیم بیشتر خواهد بود به طور مثال اگر بخواهیم یک قسمت از یک خانه را هوشمند سازی کنیم اگر هر دو روش را در نظر داشته باشیم قطعا هزینه تجهیزات خانه بی سیم نسبت به باسیم بیشتر خواهد شد دلیلش هم این است که به جای کابل شبکه باید از قطعات الکتریکی برای دریافت و ارسال اطلاعات استفاده شود یا به جای تابلو برق که در روش سیمی کاربرد دارد باید تجهیزات هوشمند دیگری نصب کنیم تا کار تابلو برق را انجام دهند. اگر بخواهید هوشمند سازی باسیم را برای روشنایی هوشمند، پرده هوشمند، تهویه و امنیت در نظر بگیرید به طور حدودی هزینه ای معادل ۴۷ میلیون تا ۶۷ میلیون را برای شما خواهد داشت که این هزینه به برندی که استفاده می کنید بستگی دارد و برای هوشمند سازی بی سیم این هزینه متناسب با پروتکل و برندی که انتخاب می کنید بین ۲۶ میلیون تا ۳۹ میلیون متغیر خواهد بود.البته عوامل دیگری هم در هزینه تاثیر دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. در مقاله قیمت هوشمند سازی ساختمان در این باره بیشتر توضیح دادیم.

هزینه هوشمند سازی ساختمان

مقایسه روش های بی سیم و با سیم از نظر تعمیر و نگهداری

همچنین در ادامه مرحله اول مهم است که بدانید بعد از انتخاب از بین انواع روش های هوشمند سازی ساختمان،نگهداری و تعمیرات آن چقدر قرار است برای شما هزینه داشته باشد در روش باسیم تمام تجهیزات در داخل تابلو برق قرار دارند در حالی که در روش بی سیم این تجهیزات در تمام خانه پراکنده هستند بنابراین می توان گفت تعمیر و نگهداری تجهیزات بی سیم دشوارتر است همچنین بیشتر تجهیزات بی سیم به وسیله باتری تغذیه می کنند پس باید هر چند وقت یکبار باتری تعویض گردد یا بعضی از تجهیزات برای این که روشن شوند نیازمند تغذیه مجزا هستند پس باید یک سیم برای تغذیه به آن ها متصل شود.

کدام سیستم بی سیم متداول تر است؟

اگر شما برای هوشمند سازی روش بی سیم را انتخاب کرده باشید مهم است که بدانید کدام یک از شبکه های بی سیم برای شما به صرفه تر است. سیستم های هوشمند بی سیم در یک دسته بندی از ضعیف به قوی طبقه بندی می شوند که معروف ترین آن ها زیگ بی (ZigBee)، بلوتوث (Bluetooth)، وای فای (Wi-fi)، زد ویو (Zwave)، ومو (Wemo) و نست (Nest) هستند که از بین شبکه های بی سیم نامبرده سیستم وای فای نسبت به بقیه مقرون به صرفه تر است و دسترسی به آن راحت تر است به همین دلیل در خانه های هوشمند بی سیم بیشتر از وای فای استفاده می شود.

انواع پروتکل های ارتباطی

تجهیزات ساختمان هوشمند

در مرحله دوم باید تجهیزاتی که نیاز است را تهیه کنید تا پیاده سازی را شروع کنید برای پیاده سازی ساختمان هوشمند به تجهیزات هوشمند سازی نیاز داریم که به عنوان مثال می توان ترموستات هوشمند برای تنظیم دما،دستیار صوتی برای کنترل تجهیزات،قفل های هوشمند برای امنیت،سیستم صوتی هوشمند برای سرگرمی را نام برد ولی مهم ترین تجهیزات عبارتند از :

پردازنده مرکزی

پردازنده مرکزی که هسته مرکزی تجهیزات هوشمند سازی بوده و تمامی وسایل ساختمان هوشمند را به یکدیگر وصل می کند.

سنسورها

 انواع گوناگون سنسورها مانند حرکتی یا دما وظیفه جمع آوری اطلاعات و ارسال آن به پردازنده مرکزی را دارند.

پنل دیواری

 در شکل های مختلف عرضه می شود دارای قابلیت متصل شدن به دیگر تجهیزات وکنترل وسایل هوشمند است.

بخش های قابل هوشمند سازی

مرحله سوم این است که باید بدانید کدام امکانات هوشمند را می توانید به کار ببرید تا یک خانه هوشمند کامل داشته باشید در زیر تعدادی از آن ها را می توانید مشاهده کنید.

هزینه هوشمند سازی ساختمان

در مرحله چهارم که بخش بسیار مهمی است باید بدانید که هوشمند سازی کار ارزانی نیست حتی اگر در آپارتمان کوچک زندگی می کنید هزینه روشنایی هوشمند به تنهایی نزدیک ۲۵ میلیون تومان در می آید یکی دیگر از معروف ترین تجهیزات هوشمند پرده موتوری است که جزو گران ترین ها محسوب می شود به طوری که قیمت آن از ۷ میلیون تا ۱۲ میلیون برای هر پنجره تخمین زده می شود.به طور کلی اگر تمامی وسیله های هوشمند سازی را بخواهیم در یک خانه نصب کنیم هزینه تقریبی معدل ۳۷۵ میلیون تومان خواهد شد البته قیمت هوشمند سازی به عوامل دیگری مانند این که کدام یکی از روش های هوشمند سازی ساختمان را انتخاب کرده باشید بستگی خواهد داشت همچنین تعدادی از عوامل موثر دیگر در هزینه در ادامه  آورده شده اند که عبارتند از :

قدمت ساخت خانه

 در خانه در حال ساخت تجهیزات هوشمند در جای خود قرار می گیرند بنابراین هزینه هوشمند سازی ساختمان کمتر می شود ولی در خانه های نوساز و  قدیمی باید تمام سیم کشی ها عوض شوند بنابراین  هزینه بیشتری خواهد داشت.

نوع تجهیزات استفاده شده

نوع تجهیزات به کار رفته در هزینه تاثیر زیادی دارد بدین صورت که بر اساس این که سیستم هوشمند باسیم،بی سیم یا ترکیبی باشد در قیمت هوشمند سازی ساختمان تاثیر زیادی دارد.

متراژ ساختمان

هر چه متراژ خانه بیشتر باشد تجهیزاتی که برای هوشمند سازی استفاده می شود بیشتر است و طبیعتا هزینه بیشتر خواهد شد. البته تجهیزات و سلیقه کارفرما نیز در هزینه تاثیر دارد.

برند تجهیزات استفاده شده

طبیعی است که هر چه از تجهیزات هوشمند برند پرآوازه استفاده شود هزینه بیشتر می شود ولی در عوض کیفیت محصولات بالاتر می رود و هزینه نگهداری کاهش پیدا می کند.

زمان مورد نیاز برای هوشمند سازی ساختمان

مرحله پنجم مربوط به زمان هوشمند سازی است .در این مرحله باید بدانید که زمان مورد نیاز برای هوشمند سازی به محصولاتی که قرار است نصب شوند بستگی دارد بعضی از شرکت ها محصولاتی طراحی کرده اند که در حین ساخت خانه نصب می شوند اگر این دستگاه ها پیچیده باشند و قرار باشد یک خانه هوشمند کامل ساخته شود چند هفته کار لازم است تا نصب و راه اندازی شوند ولی اگر قرار باشد یک یا دو دستگاه هوشمند نصب شود فقط به چند ساعت کار احتیاج است اما باید در نظر داشت که اگر خانه در حال سخت نباشد باید قسمت هایی از آن مورد بازسازی قرار بگیرد که خود دارای مراحلی است که باعث می شود کار هوشمند سازی بیشتر طول بکشد.

انواع روش های هوشمند سازی ساختمان
مراحل هوشمند سازی ساختمان

مراحل هوشمند سازی برای خانه های قدیمی

اگر خانه ای که دارید قدیمی است باید بدانید که علاوه بر کار هایی که در مراحل قبل گفته شده است شما باید کار های اضافه تری نیز انجام بدهید زیرا خانه های قدیمی احتیاج به بروز رسانی سیم کشی خود دارند پس موارد گفته شده در پایین را در نظر داشته باشید و توجه داشته باشید که باقی  مراحل همانند خانه های در حال ساخت است.

در این مرحله باید جای پریز ها و تابلو برق بر روی دیوارها علامت گذاری شده سپس تعداد لوله برق هایی که مورد نیاز است را باید مشخص کرد سپس محل هایی که مشخص کردیم را باید تخریب کنیم که این مرحله بسیار مهم است زیرا لوله های برق بعد از جایگذاری نباید تحت فشار باشند.

در این مرحله باید قوطی های برق و تابلو برق را در جای خود گچ کاری کرده به گونه ای که کاملا صاف و تراز باشند و بدون فشار در جای خود قرار گرفته باشد.

در این مرحله سیم کشی انجام می شود که در این مرحله ترتیب رنگ سیم ها باید رعایت شود اگر این مسئله رعایت نشود امکان اتصالی وجود خواهد داشت و از نظر استاندارد غیر اصولی است همچنین باید دقت شود که سیم ها خیلی کوتاه یا خیلی بلند نباشند و محلی که سیم ها به هم متصل می شوند با چسب برق باید کاملا عایق شوند.

در این مرحله تمام پریزها منظم در یک ردیف قرار می گیرند و روشنایی های دیواری نیز باید از نظر ارتفاع یکسان باشند که این ارتفاع نیز باید استاندارد باشد.

مزایا و معایب ساختمان های هوشمند

تا اینجا مراحل هوشمند سازی را دنبال کردید و یک دید کلی از انجام آن و انواع شیوه های هوشمند سازی ساختمان پیدا کردید ولی بهتر است مزایا و معایبی که این هوشمند سازی دارد را هم در نظر بگیرید زیرا با این کار هوشمند سازی خانه خود را می توانید هوشمندانه انجام دهید.

چند نمونه ساختمان هوشمند

در اینجا می توانید چند نمونه از ساختمان هایی که قابلیت هوشمند شدن را دارند و در شهرهای مختلف کشور توسط شرکت های هوشمند سازی ساختمان ساخته شده اند را ببینید و متناسب با ساختمانی که قرار است این سیستم را روی آن پیاده سازی را انجام دهید تصمیم نهایی را بگیرید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره انواع مختلف ساختمان هایی که قابلیت هوشمند شدن را دارند می توانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از جدیدترین متدهای هوشمند سازی ساختمان اطلاع پیدا کنید.

شیوه های هوشمند سازی ساختمان
خانه هوشمند

 در این ساختمان به کمک برنامه ریزی قبلی به طور خودکار درب و پنجره ها قفل می شوند ،چراغ ها خاموش و روشن می شوند،گرمایش و سرمایش متناسب با دمای اتاق تنظیم می شوند و در صورت وقوع آتش سوزی یا سرقت پیام هشدار فرستاده می شود.

رستوران هوشمند

 با استفاده از سیستم هوشمند در این مکان می توانید روشنایی ، دما ، نورپردازی و امنیت رستوران را کنترل کنید و مهم تر از همه می توانید سیستم اعلام حریق  و سیستم کنترل هوشمند نشت گاز و قطع شیر اصلی را کنترل کنید و رستوران خود را به طور کامل تحت نظارت داشته باشید.

Trolly
هتل هوشمند

در هتل هوشمند مسافر به وسیله کارت هوشمند که شماره اتاق در آن ذخیره شده است به طور خودکار توسط آسانسور به طبقه مورد نظر می رود و با فعال شدن کارت در پذیرش دمای اتاق به طور خودکار تنظیم می شود،چراغ راهرو برای راهنمایی مسافر روشن می شود و بر روی تلویزیون اتاق پیام خوش آمد گویی ظاهر می شود.

ساختمان اداری هوشمند

ساختمان هوشمند اداری:  در این ساختمان هوشمند چراغ ها با ورود و خروج کارمندان خاموش و روشن می شوند،دسترسی کارمندان به برخی از نقاط ساختمان محدود می شود و در صورت وقوع آتش سوزی در یک طبقه سیستم اعلام حریق از توقف آسانسور در آن طبقه جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

با اینکه چالش هایی در این مسیر وجود دارد اما مزایای این سیستم ها بیشتر از معایبشان است بنابراین خیلی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته اند و بهترین روش هوشمند سازی یک ساختمان برای هر مصرف کننده ای متفاوت است یعنی نمی توان گفت هوشمند سازی به روش بی سیم بهتر است یا باسیم زیرا هر یک از این روش ها در شرایط خاصی کاربرد خود را دارند و با توجه به تنوع زیاد تجهیزات هوشمند سازی افراد می توانند تصوراتی را که در ذهن خود دارند به خانه ی خود منتقل کنند.

سوالات متداول

اگر بخواهید یک خانه را به طور کامل هوشمند کنید باید انتظار داشته باشید که این کار چند هفته طول بکشد اما اگر بخواهید فقط در چند قسمت از خانه وسیله هوشمند به کار ببرید که پیچیدگی زیادی هم نداشته باشد این کار را می توانید در عرض چند ساعت انجام دهید.البته این که شما کدام یک از انواع روش های هوشمند سازی ساختمان را به کار ببرید هم مهم است.

بله در هوشمند سازی  خانه قدیمی  باید تمام کابل های برق و سیم کشی تعویض گردند ولی در خانه در حال ساخت کار بسیار راحت تر است زیرا از همان ابتدا بستر هوشمند سازی فراهم می شود.

عوامل مختلفی در تعیین هزینه هوشمند سازی یک ساختمان موثر هستند ولی کلیدی ترین آن ها متراژ خانه،برند لوازم مصرفی و قدمت خانه هستند همچنین اگر بخواهید هوشمند سازی به طور کامل انجام شود هزینه بیشتر می شود.

 طور کلی تمام قسمت های یک ساختمان را می شود هوشمند کرد به طور مثال می توان روشنایی خانه یا حتی سیستم گرمایش و سرمایش را جهت صرفه جویی در هزینه و مصرف انرژی هوشمند سازی کرد به همین ترتیب تمام قسمت های بیرونی و داخل ساختمان را می شود مجهز به سیستم های هوشمند کرد.

انواع روش های هوشمند سازی ساختمان
‫۵/۵ ‫(۱ نظر)