Clicky

هرآنچه باید در مورد موتورخانه هوشمند بدانید

موتورخانه هوشمند در واقع یک تکنولوژی جدید و مورداستفاده در پروژه‌های عمرانی مسکونی و اداری یا تجاری است که کاربر یا کاربران اجازه می‌دهد به‌راحتی باتوجه‌به وجود سنسورهای مختلف عملکردهای گرمایش و سرمایش، الکتروموتورها و سیستم‌های انتقال حرارت و برودت را کنترل کنند. هم ما می‌دانیم که موتورخانه‌ها در حال حاضر بهترین روش گرمایش و سرمایش در خانه‌ها و محیط‌های صنعتی و تجاری است. البته که در هر ساختمان، نحوه اجرای این بخش مهم به یک‌شکل انجام خواهد نخواهد.

موتورخانه‌ها در نمونه‌های ژنراتوری، برقی اجرا ساخته شده و البته که درگذشته معمولاً بررسی نقص و کنترل عملکرد موتورخانه‌ها یک پروسه فوق‌العاده پردردسر بود.

شما وارد یک فضای پر از لوله، اتصال، کابل و همین‌طور کپسول‌های بزرگ و کوچک می‌شدید. در نهایت نیاز مبرم به حضور همیشگی تکنسین برای رفع هرگونه نقص و مشکل در این سیستم‌ها ضروری بود.

امروزه ورود موتورخانه هوشمند باعث شده است که هم نگه‌داری از این بخش خانه و یا ساختمان اداری بسیار آسان باشد و هم هزینه‌ها بنا به امکان مدیریت منابع بسیار پایین‌تر باشد. درهرحال در ادامه ضمن اشاره به مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌های موتورخانه هوشمند، در مورد نحوه عملکرد و کارکرد آن نیز صحبت خواهیم کرد.

موتورخانه هوشمند چیست؟

این سوال مطرح می‌شود که بطن اصلی تفاوت موتورخانه هوشمند و نمونه‌های سنتی چیست. در بیان این موضوع باید به این مسئله اشاره داشته باشیم که مدل‌های سنتی باتوجه‌به تکنولوژی قدیمی که دارند، برای تغییرات دمای آب و یا حرارت نیاز به کنترل به‌صورت لحظه‌ای روی سیستم اپراتور دارند. این اپراتورها روی دیگ‌های بخار و بویلرها نصب می‌شوند. موتورخانه‌های سنتی در دمای ثابتی کار می‌کنند مگر این که به‌صورت مدام دمای آن‌ها تغییر کند. در مقابل سیستم‌های موتورخانه هوشمند به شما این اجازه را می‌دهد که سنسورها ار از راه دور و با استفاده از یک پردازنده مرکزی مدیریت کنید.

تنظیم دمای آب دیگر به‌صورت لحظه‌ای و با کنترل مشعل‌ها و پمپ‌ها انجام می‌شود. جلوگیری از کاهش دمای آب گرم بهداشتی البته در زمان اوج مصرف و همین‌طور کنترل زمانی موتورخانه برای آماده‌به‌کار نگه‌داشتن موتورخانه در ساعت غیر مصرف از جمله مهم‌ترین وجوه تمایز این دستگاه با مدل‌های سنتی است.

این پردازنده‌ها باتوجه‌به نیاز مصرف‌کننده و شرایط برودتی می‌توانند دمای موردنیاز را تنظیم کنند. کمپرسورهای به‌کاررفته در مدل‌های هوشمند نیز به شما این امکان را می‌دهند که مصرف انرژی را به کم‌ترین حد ممکن برسانید. از طرفی دیگر، یک بعد تعاملی بسیار عالی متناسب با نیاز تمامی اعضای یک واحد ایجاد می‌گردد که هم‌دمای گرم و هم‌دمای سرد را مدیریت کرده و استهلاک آن نیز بسیار پایین است. مصرف ساختمان در این شرایط حتی تا ۴۰ درصد نیز کاهش می‌یابد.

موتورخانه هوشمند چیست

 

مزایای موتورخانه هوشمند

دنیای تکنولوژی این روزها فرایند مدیریت هر چیزی را به‌مراتب آسان‌تر از گذشته نموده است. شما می‌توانید برای مدیریت مجتمع‌های تجاری و مسکونی با استفاده از موتورخانه‌ها، راندمان مصرف انرژی را حتی تا ۳۰ درصد نیز کاهش دهید. این امتیازات به همین‌جا ختم نمی‌شود. بلکه موتورخانه هوشمند یک ابزار دورپا با امکان مدیریت حتی خارج از محیط روی نرم‌افزارها  و ابزارها در گجت‌های موبایلی و کامپیوتری است.

موتورخانه هوشمند مزیت‌های کلیدی زیادی دارد که در ادامه به شکل مفصل‌تری به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بهینه‌سازی مصرف سوخت

به‌هرحال یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در ساختمان‌های مسکونی و تجاری این است که سیستم برودت و حرارت ساز مصرف برق، آب و گاز زیادی دارد. در ساختمان‌های مسکونی کاهش مصرف انرژی تا ۱۵ درصد و در ساختمان‌های اداری و سازمانی‌ای نرخ حتی به ۵۰ درصد نیز می‌رسد. برخلاف مدل‌های معمولی، وقتی سیستم گرماساز شروع به کار می‌کند، مدام برای رسیدن به دمای تنظیم شده اتومات نمی‌زند. بلکه این روند کنترل دما در زمانی که کاربر نیاز دارد قابل انجام خواهد بود و بخصوص در ساختمان‌های اداری این موضوع به نفع مصرف انرژی است.

امکان عیب‌یابی هوشمند

معمولی در سیستم‌های موتورخانه هوشمند، سنسورهای متعددی علاوه بر داخل ساختمان، در بخش‌های مختلف موتورخانه نصب می‌شوند که در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان اعلام نقص به کاربر را می‌دهند. سنسورها به‌صورت لحظه‌ای تمامی کارکرد موتورخانه را پایش می‌کنند. در این صورت با بروز کوچک‌ترین اختلال در عملکرد، اپراتور به‌راحتی از این موضوع اطلاع پیدا می‌کند. این مزیت باعث می‌شود که در لحظه بتوانید جلوی فعالیت موتورخانه را بگیرید و دستگاه را از کار بیندازید تا خسارات بیشتری به موتورخانه وارد نشود.

در سیستم عیب‌یابی هوشمند و با بهره‌گیری از این امکان البته گاهی در صورت بروز نقص می‌توانید خودتان هم مشکل را حل کنید.

کاهش هزینه تعمیرات و استهلاک

یکی دیگر از موضوعات مهم در بحث بررسی مزیت‌ها و امتیازات موتورخانه هوشمند، هزینه پایین‌تر نگه‌داری خواهد بود. به دلیل این که در سیستم‌های قدیمی بویلرها به‌صورت مداوم کار می‌کنند، معمولاً در مدت‌زمان کوتاهی دچار مشکل در کارکرد و یا نقص در راندمان و عملکرد می‌شوند. در این وضعیت، موتورخانه هوشمند می‌تواند تمامی این مشکلات را کاهش دهد.

امکان کنترل از راه دور (ویژه)

در سیستم‌های موتورخانه، یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها ویژگی کنترل از راه دور خواهد بود. در این حالت می‌توانید دستورات موردنیاز برای کاهش، افزایش و یا کنترل کارکرد هرکدام از بخش‌ها را از طریق تلفن همراه هوشمند، رایانه و پنل‌های نمایشگری که در جای‌جای خانه و یا محل کار نصب می‌شوند را به سیسم پردازش مرکزی منتقل کنید.

دردسر کم‌تر راه‌اندازی و اجرا

اصلی‌ترین دغدغه برای کسانی که مایل به ایجاد تغییرات در سیستم گرمایش و سرمایش خانه خود هستند این خواهد بود که بابت این موضوع هزینه زیادی پرداخت نکند. روش‌هایی مانند عایق کردن، نصب پنجره‌های دوجداره و یا تغییرات بزرگ‌تر، می‌تواند مشکلات زیادی را به بار بنشاند. در این وضعیت استفاده از موتورخانه هوشمند یک مزیت دیگر هم دارد. هزینه و البته دردسر راه‌اندازی آن به‌مراتب کم‌تر از تصور عوام و دیگر روش‌های کاهش مصرف انرژی است. مدار و کل شماتیک فنی پروژه روی کامپیوتر شبیه‌سازی‌شده و در نهایت با یک برآورد هزینه کلی، نقشه مکانیکی و الکتریکی موتورخانه طراحی می‌گردد.

کاهش میزان تولید آلاینده

یکی از مهم‌ترین مباحث در حفظ و نگه‌داری محیط‌زیست، طراحی دستگاه‌ها و استفاده از ابزارهایی است که میزان تولید آلاینده در انواع موتورخانه‌ها، سیستم‌های تولید انرژی و… را کاهش دهند. در موتورخانه هوشمند این نرخ تولید آلاینده حتی تا ۳۰ درصد نیز کم‌تر می‌شود.

امکان تعبیه حتی در ساختمان‌های بزرگ و تجاری

ساختمان‌های تجاری در روزهای تعطیل، ساعات غیراداری و البته شب خالی از سکنه هستند. در نتیجه روشن بودن موتورخانه آن‌ها می‌تواند هزینه‌های زیادی را به بار بیاورد. استفاده از موتورخانه هوشمند در ساختمان‌های تجاری می‌تواند یکی از مهم‌ترین، اساسی‌ترین و کلیدی‌ترین امتیازات این پلتفرم باشد. با پایان ساعت کاری می‌توان نیاز به گرماسازی و سرماسازی را به حداقل رساند. البته نمی‌توان موتورخانه را به طور کامل خاموش کرد، چون به‌هرحال راه‌اندازی آن دردسرهای خاص خود را دارد. اما می‌توان به‌راحتی سطح فعالیت موتورخانه را کنترل کرد.

موتورخانه هوشمند

نحوه عملکرد موتورخانه هوشمند

در موتورخانه‌های معمولی کنترل دمای آب توسط ترموستات و دستی انجام می‌گردد. همواره دما یا سرد و یا گرم خواهد بود و زمانی که شما نیاز به آب سرد دارید، باید این ترموستات را کنترل کرده و منتظر بمانید تا به شرایط مطلوب برسد. ولی در موتورخانه‌های هوشمند سنسورهای زیادی در دستگاه و خارج از ساختمان در نظر گرفته شده است که همگی به یک CPU یا واحد پردازشگر مرکزی متصل هستند. اطلاعات صادر شده از موتورخانه، بویلرها و دیگ‌های بخار به این پردازنده‌ها ارسال می‌شود و در نهایت مقدار سوخت، دوران سیستم الکتریکی و کنترل کمپرسور چیلر با هماهنگی و نیاز کاربر به یک‌شکل مشخص انجام می‌گردد.

مثلاً اگر دمای هوای ساختمان کم‌تر از ۰ باشد. شعله شروع به کار کرده و به شکلی تنظیم می‌شود که دمای آب خروجی به حد نیاز برسد. از طرفی شما می‌توانید از راه دور، از طریق دیوایس‌های هوشمند نیز موتورخانه هوشمند را مدیریت کنید. استهلاک کلی این سیستم‌های موتورخانه نیز به‌مراتب پایین‌تر بوده و معمولاً برخلاف مدل‌های سنتی شما نیاز به هزینه مداوم برای سرویس هرچند ماه یکبار نخواهید داشت. عموماً هم دو منبع اصلی انرژی در موتورخانه‌ها، چیلرها و بویلرها هستند.

چیلرها از انرژی برق استفاده کرد و بویلرها نیز با استفاده از گاز شهری کار می‌کنند. آب در چیلر سرد و در دستگاه بویلر گرم خواهد شد. پمپ‌هایی نیز کار هواسازی و انتقال جریان به فن‌کوئل‌ها را برعهده می‌گیرند. درصورتی‌که نظارت روی هر دوی این سیستم‌ها در روش سنتی به‌صورت دستی انجام می‌گردد، همه چیز در موتورخانه هوشمند، واقعاً هوشمند و بدون نیاز به دخالت کاربر خواهد بود.

 

کنترل موتورخانه استخر از  راه دور

برخلاف روش‌های معمول که برای کاهش مصرف اکسیژن مورداستفاده قرار می‌گیرند، موتورخانه هوشمند نیازی به تخریب، عایق‌کاری و کارهای اضافه ندارد. این سیستم در مدت‌زمان کوتاه راه‌اندازی می‌شود و هیچ تغییر مکانیکی در محیط موتورخانه لازم ندارد. لازم است که سنسورهای داخل اتاق به‌درستی نصب شده و نمایشگرهایی نیز تعبیه گردند. در نهایت کنترل مرکزی سیستم نیز در موتورخانه تعبیه می‌گردد.

به‌راحتی می‌توانید از طریق نمایشگرهای اتاقی، نمایشگر موتورخانه، کنترل مرکزی تمامی داده‌ها را ویرایش کنید. تمام اطلاعات گرفته شده در حسگرها و خواسته‌های کاربر در بخش CPU پردازش شده و نتیجه نهایی به کاربر اعلام و در لحظه به‌صورت بلادرنگ به سیستم پردازش منتقل می‌گردد. حتی می‌توان برای موتورخانه هوشمند قابلیت کارکرد گردشی نیز طراحی کرد. در این صورت یک مشعل در زمان کاهش مصرف روشن و اگر پیک مصرف شروع شد، مشعل‌های دیگر نیز شروع به کار می‌کنند. هوش مصنوعی این کار را به‌راحتی انجام می‌دهد.

کنترل موتورخانه استخر از  راه دور

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
Share on telegram
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

مطالب مشابه

دیدگاه کاربران

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x