شرکت هوشمند سازی ساختمان

[lwptoc]

در رابطه با سیستم آبیاری هوشمند چه می دانید؟ آب و غذا دو مورد از مهم ترین کالاهای موجود در جهان هستند. کشاورزی برای بشر بسیار مهم است زیرا از آب (آبیاری) برای تامین غذا برای انسان استفاده می کند. سیستم های آبیاری زیرساخت های مهمی برای تامین مواد غذایی در جهان هستند. با استفاده از تکنیک های مختلف آبیاری، بهترین نتیجه را در کشاورزی کسب می کنیم. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در رابطه با این سیستم آبیاری در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی سیستم آبیاری هوشمند

با امروزه روش های مختلفی برای استفاده از فناوری در بخش کشاورزی وجود دارد، از آبیاری به روش های قدیمی تا آبیاری با شیر برقی هوشمند. تکنیک اینترنت اشیا مورد استفاده در فرآیند توسعه کشاورزی یکی از این روش ها است. در سیستم آبیاری هوشمند ، عمدتا دو جز وجود دارد و آن ها واحد سنجش و ایستگاه اصلی هستند. واحد سنجش ممکن است در زمین چمن وجود داشته باشد و ایستگاه اصلی با واحد سنجش فاصله زیادی داشته باشد. داده ها بین این دو بلوک منتقل می شوند. مصرف کارآمد آب در فرآیند آبیاری نکته بسیار مهمی است. آب در کشاورزی نقش اساسی دارد. با استفاده از حدود ۶ نوع حسگر در زمین کشاورزی برای مشاهده وضعیت زمین استفاده می شود. ما می توانیم با استفاده از برخی دستگاه های الکترونیکی زمان مورد نیاز برای تامین آب مزارع را تعیین کنیم. از این دستگاه به عنوان دستگاه هوشمند یکپارچه الکترومکانیکی نام برده می شود. این بر اساس اصل سیستم های کنترل حلقه بسته خودکار است.

سیستم کنترل و آبیاری خودکار آبیاری با پیام رسانی بی سیم می باشد. این اصل فوق در تکنیک های آبیاری برای تصفیه آب و برای برخی اهداف امنیتی به کار رفته است. این فناوری برای بیرون انداختن آب اضافی از مزارع و ایمن سازی اجزای سیستم آبیاری هوشمند استفاده می شود.

در این مقاله، ما استفاده از سنسورهای مختلف و کنترل کننده های مختلف را تجزیه و تحلیل می کنیم. به طور خلاصه، ما تکنیک های بخش سیستم آبیاری هوشمند را مورد بررسی قرار می دهیم.

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند چگونه کار می کند؟

کنترل کننده های آبیاری هوشمند چگونه عمل می کنند؟ در آبیاری هوشمند، ما از چند مدل مفهومی برای حل مشکلات و افزایش استفاده کارآمد از آب استفاده می کنیم. در اولین قدم ما برای بررسی میزان رطوبت در محیط اطراف از آن استفاده می کنیم و این به ما کمک می کند تا نحوه تامین آب آن مزارع کشاورزی را بدانیم. اگر رطوبت کمتر از مقدار آستانه باشد، آب شروع به پمپاژ به آن میدان می کند و اگر رطوبت زیاد باشد، به مرحله اولیه خود می رود. روش دیگر استفاده از سیستم آبیاری هوشمند در  کشاورزی استفاده از برخی حسگرهای خاک است. با استفاده از این حسگرها میزان آب موجود در خاک مشخص می شود. راه دیگر این است که برخی حسگرهای خاک را در سه مکان مختلف نگه دارید. در صورت مشاهده رطوبت توسط سنسور بالایی سیستم خاموش خواهد شد و هیچ آبی به مزرعه عرضه نمی شود. اگر رطوبت توسط سنسور بالا و وسط مشاهده شود، سیستم روشن نمی شود و هیچ آبی برای مزارع کشاورزی تامین نمی شود. اگر مقدار زیادی آب تامین شود یا در صورت عدم تامین آب در این زمینه، مالک با استفاده از برنامه اندروید با استفاده از WIFI MODULE CHIP ESP8266 روی تلفن همراه خود پیغامی را مشاهده می کند. با نگه داشتن سنسورهای مختلف در مکان های مختلف در زمین، تعیین درجه حرارت خاک، رطوبت خاک، رطوبت نسبی و دمای هوا را تشخیص داد.

اجزای مختلف به کنترل کننده ای موسوم به ARDUINO متصل می شوند. روش دیگر این است که با استفاده از EVAPOTRANSPIRATION گیاهان، حسگرهای دمای خاک در خاک مزارع، در خاکی که ظرفیت نگهداری بالایی دارد سنسور دما LM35 قرار می گیرد. با این کار آب مزارع به صورت بی سیم کار می کند. با این کار، اطلاعات مربوط به مزرعه با استفاده از یک برنامه اندرویدی برای کشاورز ارسال می شود. در مرحله ارسال اطلاعات برای کشاورزان سه مرحله وجود دارد و سه مرحله برای آن ها توضیح داده می شود:

  • سنسور ها
  • عملکرد سیستم آبیاری هوشمند
  • توزیع اطلاعات

کشاورز می تواند کنترل کننده آردوینو را بررسی کند که آیا ماژول GSM را کنترل می کند و پیام NO را ارسال می کند یا خیر. نمایه برنامه همچنین به کشاورز اجازه می دهد تا برنامه ریزی یکسان را برای یک هفته یا یک ماه انتخاب کند. سنسور جز اصلی در هر برنامه جدید است. اجزای اصلی سخت افزار در این فرآیند عبارتند از: Arduino، ماژول GSM، سنسور MH ماهی پرواز، ماژول رله، موتور DC، مدار سنجش سطح آب.

مزایای آبیاری هوشمند

مزایای سیستم آبیاری هوشمند

مزایا آبیاری هوشمند در کشاورزی چیست؟ اصول زیادی در اتوماسیون آبیاری هوشمند وجود دارد و اصول آن مکانیک، ارتباطات و الکترونیک است. سیستم های مختلف عبارتند از سیستم جرثقیل، سنسور مادون قرمز، Optocoupler و سیستم آبیاری هوشمند. در هند، روش های زیادی برای آبیاری وجود دارد. اما عمدتا کشاورزان از سه روش مهم برای آبیاری محصول استفاده می کنند. سه روش سیستم کانال، سیستم بارانی، سیستم قطره ای است. در سیستم کانال، کشاورزان مسیر جریان آب را به صورت دستی به گیاهان آن محصول می رسانند و اجازه می دهند آب از طریق کانال از طریق آن جریان یابد. سیستم قطره ای این گونه است که چندین لوله با سوراخ های زیادی در اطراف قسمت پایینی هر گیاه محصول وجود دارند و آب جریان در آن ها می یابد. سیستم آب پاش این گونه است که چندین آبپاش در موقعیت های مختلف محصول مرتب شده اند و شناسه آب سراسر زمین محصول پاشیده می شود.

سیستم آبیاری هوشمند شامل مراحل بسیاری است و در این مقاله برخی از روش های مهم توضیح داده شده است. این روش ها با دستیابی به داده های حسگر، انتقال داده بی سیم، پردازش و تصمیم گیری داده ها، اتوماسیون سیستم آبیاری هوشمند را اداره می کنند. مزیت آبیاری هوشمند این است که دیگر نیازی به زحمت های فراوان، صرف هزینه های زیاد و هدر دادن زیاد آب نیست. در آبیاری هوشمند همه ی مراحل با استفاده از سنسور ها و حسگر ها و یک اپلیکیشن اداره می شوند. زحمت و کار نیروی انسانی کم می شود و در مصرف آب نیز صرفه جویی می شود.

معایب سیستم آبیاری هوشمند

عیب اصلی مربوط به سیستم آبیاری هوشمند ، هزینه است. این سیستم ها بسته به اندازه ملک می توانند بسیار پرهزینه باشند. بعلاوه، قسمت هایی از زمین چمن برای نصب لوله کشی و اتصال آن به سیستم لوله کشی اصلی، باید حفر شود. این می تواند برابر با روزها یا هفته ها زمان ببرد بدون این که از زمین استفاده دیگری بشود. پس از آن، محوطه ی زمین باید دوباره تعمیر شود تا جاهای مختلف پوشانده شوند. حتی کارآمدترین سیستم آبیاری هوشمند نیز می تواند مشکلات خود را داشته باشد. باد می تواند باعث ایجاد اختلال در آبپاش ها شود و آب را در جهت اشتباه هدایت کند. آفات زیرزمینی نیز ممکن است به سیستم های انتقال آب آسیب برسانند، در نتیجه لوله کشی های زیرزمینی شکسته شوند. تعمیرات برای تعمیر سیستم آبیاری می تواند هزینه بیشتری نسبت به تعویض یک شیلنگ آسیب دیده داشته باشد.

در هر حال سیستم آبیاری هوشمند نیز مانند هر سیستم دیگری که با تکنولوژی کار می کنند، یک سیستم هزینه بر است. بنابراین برای استفاده از این سیستم باید از یک تیم متخصص کمک بگیرید. همچنین توصیه می شود برای جلوگیری از ضرر های احتمالی این سیستم را در زمین هایی استفاده کنید که می دانید برای شما سود زیادی به همراه خواهند داشت. همچنین برای آن که بهتر با عملکرد سیستم آبیاری هوشمند آشنا شوید می توانید از زمین های کشاورزی که از این سیستم آبیاری استفاده می کنند بازدید کنید. همچنین شما می توانید ابتدا این فرایند را در باغچه ی کوچک منزل خود پیاده سازی کنید. سپس با در نظر گرفتن تمام موارد آن را در زمین کشاورزی خود نیز به مرحله ی اجرا بگذارید.

کاربرد سیستم آبیاری هوشمند

همان طور که در طول مقاله مطرح کردیم سیستم آبیاری هوشمند یک سیستم جامع برای آبیاری مزارع، باغ ها و باغچه ها می باشد. با استفاده از این سیستم می توانیم به وسیله ی یک حسگر اصلی و چندین سنسور هوشمند عملیات آبیاری را با یک اپلیکیشن موبایلی کنترل کنیم. این سیستم آبیاری کمک می کند زحمات نیروی انسانی کمتر شود و همچنین در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی شود. اگر چه این سیستم آبیاری معایبی نیز دارد اما مهم ترین کاربرد های این سیستم به شرح زیر می باشند:

  • از روش آبیاری هوشمند برای آبرسانی خودکار مزارع استفاده می شود.
  • از آبیاری اتوماتیک برای بدست آوردن عملکرد بالا در هر محصول استفاده می شود.
  • تکنیک های آبیاری هوشمند، تکنیک های آینده کشاورزی هستند.

نتیجه گیری

در سیستم آبیاری هوشمند ما از سنسورهای زیادی و یک حسگر اصلی استفاده می کنیم که می توانند در اندازه گیری سطح رطوبت در خاک و بسیاری از موارد دیگر مانند دمای هوا و … به ما کمک کنند. غذا یک نیاز اساسی برای هر انسانی در جهان است. امروزه بسیاری از فناوری های نوظهور وجود دارند. ما می توانیم با استفاده از این فناوری ها می تولید محصولات کشاورزی را به خوبی انجام دهیم. و امروزه با افزایش جمعیت شاهد آسیب هایی که انسان ها به بخش کشاورزی وارد می کنند، هستیم. با استفاده از فناوری اتوماسیون سیستم آبیاری هوشمند تا حدود زیادی می توانیم بر این مشکل غلبه کنیم. شرکت جهان اسمارت آماده راه اندازی سیستم آبیاری هوشمند در مکان مورد نظر شما می باشد.

 

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)