سیستم آبیاری هوشمند

قبلا در بخش امکانات خانه هوشمند در مورد سیستم آبیاری هوشمند خانگی مختصرا صحبت کرده بودیم. ولی در این مقاله قصد داریم به صورت کاملا تخصصی این موضوع رو توضیح بدیم و اطلاعات کاملی تو این زمینه در اختیارتون قرار بدیم. در ابتدا اصلا باید بدونیم سیستم آبرسانی هوشمند باغ چی هستش و در ادامه از مزایا و معایب و اجزاء و انواع و کاربرد های این سامانه صحبت میکنیم.

سیستم آبیاری هوشمند
سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند چیه؟

سامانه هوشمند آبیاری خانگی ، یک سیستم پیشرفته هستش که روش کارش مبتنی بر اینترنت اشیاء ست. یکی از امکاناتی که شرکت های فعال در زمینه خانه هوشمند برای خانه های هوشمند در نظر گرفتن همین سیستم هستش. از مزایای این سیستم اینه که با برنامه ریزی و با توجه به نیاز زمین و گیاه به طور خودکار آبیاری رو انجام میده. این سامانه برای عمل آبرسانی عوامل مختلفی رو در نظر میگیره. مثل شرایط آب و هوایی، دما و رطوبت و…  و با توجه به این موارد آبیاری رو انجام میده. استفاده از سیستم از این سیستم مزایایی داره که در ادامه مطلب به همه اونها اشاره میکنیم

مزایای سیستم آبیاری هوشمند

متاسفانه کشور ما ایران با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می کنه. طبق آمار بیشتر از ۷۵ درصد آب شرب کشور صرف کشاورزی می شه. برای جلوگیری از هدررفت این حجم عظیم آب باید تغییراتی در روش های آبیاری صورت بگیره. خب شاید بهتره بدونیم که مزایای خانه هوشمند چیست؟ یکی از مزایای خانه هوشمند صرفه جویی در مصرف انرژی و بالتبع صرفه جویی هزینه های مالی هستش. این سیستم می تونه یکی از بهترین راکار ها جهت جلوگیری از هدررفت آب و صرفه جویی در مصرف اون باشه که علاوه بر این مزایای دیگه ای هم داره. برخی از مزایای سیستم آبیاری هوشمند باغ رو در کادر روبرویی میتونید بخونید.

سیستم آبرسانی هوشمند خانگی مجهز به سنسور هاییه به دما و رطوبت حساس هستن. این سنسور ها به صورت دقیق اطلاعات مربوط به رطوبت و دما رو جمع آوری می‌کنن و در اختیار  این سیستم قرار میدن. هروقت رطوبت گیاه یا زمین کم بشه این سامانه دستور میده تا آبیاری به صورت خودکار انجام بشه. و هروقت رطوبت به حد استاندارد و مطلوب برسه سیستم فرمان قطع آبیاری رو میفرسته. این قضیه موجب در صرفه جویی در مصرف آب میشه.

یکی از مزایای سیستم آبیاری هوشمند خانگی این هستش که اگه در حین آبیاری بارون بیاد، این سیستم به صورت خودکار آبیاری رو متوقف میکنه. یا اگه زمان بارش نزدیک به زمان آبیاری باشه، برنامه آبیاری به صورت خودکار به تعویق میفته.

یکی از مزایای سیستم آبیاری هوشمند خانگی اینه که به صورت هوشمند میتونه زمین کشاورزی یا باغچه خونه شمارو به صورت قطره ای  یا مهپاش یا بارانی آبیاری کنه. این موضوع باعث میشه علف های هرز کمتر رشد کنن و بافت خاک کمتر تخریب بشه. قطعات این سیستم در زیر خاک قرار میگیرن و تنها در موقع آبیاری از خاک خارج میشن و این موضوع باعث میشه طول عمر قطعات سیستم خیلی زیاد بشه.

مهمترین مزیت سیستم خانه هوشمند کنترل از راه دور تجهیزات هستش. این سیستم  هم ازین قضیه متثنی نیست. کاربر میتونه به وسیله تلفن همراه یا لپتاپ از راه دور هم اقدام به آبیاری کنه و هروقت خواست آبیاری رو قطع یا وصل کنه. این سیستم برای افرادی که از باغ یا مزرعه شون دور هستن و نمیتونن به صورت مداوم از باغشون سرکشی کنن به شدت ضروری و مهم هستش.

شاید بدونید که گیاهان هم با همدیگه متفاوتن و در مقدار آبی که نیاز دارن باهم فرق میکنن. سیستم آبیاری اتوماتیک با توجه به نیاز آبی هر گیاه برنامه ریزی آبیاری رو انجام میده. طراحی این سیستم به شکلیه که این قابلیت رو داره تا مناطق آبیاری رو  از همدیگه تفکیک کنه و با توجه به نیاز گیاهان مختلف به اون ها آبرسانی کنه.

ممکن است در سیستم آبیاری هوشمند خانگی در اثر عوامل مختلف انسداد یا نشتی رخ بده. این سیستم می تونه به صورت دقیق محل نشتی و انسداد رو تشخیص بده. این کار از هدر رفت آب و کاهش بازدهی در کشاورزی جلوگیری می کنه و موجب صرفه جویی هرچه بیشتر میشه.

حالت های سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند مزرعه

آبیاری مزرعه

یکی از کاربرد های سیستم آبیاری هوشمند باغ اینه که قابلیت استفاده در مزارع رو داره. برخی از مدلهای این سیستم به گونه ای طراحی شدن که در فضا ها و محیط هایی مانند مزارع هم به خوبی کار کنن و عوامل جوی و آب و هوایی روی اون تاثیر نذاره و موجب فرسودگی اجرای اون نشه.

سیستم آبیاری هوشمند گلخانه

آبیاری گلخانه

برخی مدلهای این سیستم جهت استفاده در گلخانه ها طراحی شدن. سیستم آبرسانی هوشمند باغ ها گلخانه ها یک فناوری کاربردی جهت استفاده در گلخانه های صنعتی و خانگی هستش. این سیستم نیاز گیاه به آب را میابد اقدام به آبیاری گیاه میکند این امر باعث سالم ماندن گیاه میشود.

آبیاری هوشمند باغچه

آبیاری باغچه

آبیاری باغچه های حیاط خانه با شلنگ آب ممکن است کار جذابی باشد ولی این کار معایب فراوانی دارد. با سیستم هوشمند آبیاری خانگی ،  در باغچه ها آب به مقدار نیاز گیاه به ان داده میشود. و این آب مستقیما به ریشه میرسد و این باعث میشود گیاه سالم تری داشته باشیم. و همچنین مصرف آب هم به مراتب کمتر بشه.

اجزای سیستم آبیاری هوشمند

سنسور های سیستم آبیاری هوشمند

سنسورها

کنترلر سیستم آبیاری هوشمند

کنترلر آبیاری

شیر آب برقی سیستم آبیاری هوشمند

شیرهای برقی

لوله و اتصالات سیستم آبیاری هوشمند

لوله ها و اتصالات

خانه هوشمند چیست؟ قبلا در مورد خانه هوشمند صحبت کردیم. سنسور ها یکی از اجزای این سیستم هستند که قبلا در موردش به تفصیل صحبت کردیم. سنسور ها در واقع نقش چشم و گوش خانه هوشمند را ایفا میکنن. اگر در خانه هوشمند شما سنسوری وجود نداشته باشد، خانه هوشمند شما مثل یک انسان نابینا و ناشنوا  خواهد بود که توانایی دریافت اطلاعات رو نخواهد داشت. سنسور های مختلفی وجود داره که در لیست امکانات خانه هوشمند قرار میگیره  مثل سنسور های تشخیص نور که در سیستم روشنایی هوشمند به کار میره و…  برخی از این سنسور ها مربوط به این سامانه هستند. در این بخش سنسور هایی که در سیستم آبیاری هوشمند باغ مورد استفاده قرار میگیرن رو به شما معرفی میکنیم.

مارو در شبکه های اجتماعی دنبال کنین

سنسور های سیستم ابیاری هوشمند
سنسور ها

سنسور های سیستم آبیاری هوشمند

سنسور باران

عملکرد سنسور باران در سامانه آبیاری هوشمند خانگی به این شکله که در زمان بارش دیگه نیازی به آبیاری زمین نیست و این سنسور به صورت اتوماتیک،، آبیاری رو متوقف میکنه. و آب کمتری مصرف میشه.

سنسور رطوبت خاک​

سنسور تشخیص رطوبت خاک در سیستم آبرسانی هوشمند باغ ، مقدار رطوبت خاک رو میسنجه و اگر رطوبت خاک کافی باشه، آبیاری رو متوقف میکنه. این سنسور نقش ویژه ای در صرفه جویی آب داره.

سنسور دما​

سنسور دما همونطور که از اسمش مشخصه وظیفه اش چک کردن دمای هوا هستش و متناسب با دمای هوا داده هایی رو به کنترلر مرکزی میفرسته تا سامانه آبیاری اتوماتیکر تشخیص بده وقت آبیاری هستش یا نه.

سنسور نور خورشید​

سنسور نور خورشید در سیستم آبرسانی هوشمند خانگی به این صورت عمل میکنه که در زمانهایی که نور خورشید زیاد هستش و موجب تبخیر آب میشه دستور قطع آبیاری رو به سیستم ارسال میکنه.

کنترلر سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند خانگی برای آبیاری برنامه ریزی متناسب با آب و هوا و رطوبت خاک تنظیم می‌‌کنه. این کنترلرها به طرز قابل توجهی در مقدار مصرف آب صرفه جویی میکنه و راندمان استفاده از آب در حین آبیاری رو بهینه میکنن. کنترلر های این سیستم برخلاف کنترل کننده‌‌ های آبیاری سنتی کار می‌‌کنند، این کنترلر ها بر روی وضعیت آب و هوا، تبخیر و تعرق و  مقدار استفاده گیاه از آب نظارت دارن تا به صورت خودکار آبیاری رو با شرایط واقعی زمین کشاورزی تنظیم کنند برخلاف شیوه سنتی آبیاری که طبق یک سری برنامه متداول و از پیش تعیین شده عملیات آبیاری رو انجام میدن. شما میتونید از طریق کنترلر مرکزی به سیستم، برنامه زمانی بدید و مشخص کنید که طی ۲۴ ساعت چندبار عملیات آبیاری رو انجام بده. همین طور مدت زمان آبیاری اتوماتیک باغچه را هم می توانید از این قسمت تعیین کنید.

کنترلر سیستم آبیاری هوشمند
کنترلر سیستم

روش کار کنترلر سیستم آبیاری هوشمند

کنترلر های مبتنی آب و هوا
کنترلر های مبتنی آب و هوا

کنترلر های مبتنی آب و هوا

کنترلر سیستم آبیاری هوشمند باغ که بر پایه آب و هوا هستن از اطلاعات آب و هوایی محلی استفاده میکنن تا برای آبیاری زمانبندی تعریف کنن. در این شرایط، هم زمین و هم گیاهان به اندازه کافی و مورد نیاز آب دریافت میکنن. این کنترلر، از دو عمل تبخیر و تعرق ترکیب شده است. تبخیر رطوبت سطح خاک و تعرق گیاهان. کنترلر تعرق و تبخیر از چهار پارامتر آب و هوایی (دما، باد، نور خورشید و رطوبت) استفاده می کنه و همین چهار پارامتر، دقیق ترین  و بهترین راه برای اندازه گیری آب مورد نیاز گیاه و زمین هستند.

کنترلر های مبتنی بر رطوبت خاک
کنترلر های مبتنی بر رطوبت خاک

کنترلر های مبتنی بر رطوبت خاک

کنترلر سیستم آبیاری هوشمند خانگی مبتنی بر سنسور رطوبت خاک، یکی از فناوری های سنجش رطوبت خاک هستش. زمانی که شما این دستگاه رو توی خاک و در زیر ریشه ی چمن ها، و درختان یا درختچه ها کار میذارید، سنسورها میزان دقیق رطوبت خاک رو تشخیص میدن و اطلاعاتی که به دست آوردن رو به کنترلرها می فرستند. سیستم های مبتنی بر رطوبت خاک دو مدل هستن: ۱. سیستم آبیاری  هوشمند باغ برحسب نیاز ۲. این سیستم آبیاری هوشمند چرخه  ای. با این سیستم  اگر رطوبت کافی در خاک وجود داشته باشه، برنامه ی آبیاری بعدی را متوقف میشه.

شیر های برقی

شیر های برقی آب ابزار هایی هستند که به واسطه جریان الکتریسیته آب درون لوله را کنترل می کنند. لوله های ورودی و خروجی اگر در مجموع ۲ عدد باشند، عملکرد شیرهای برقی به صورت قطع و وصل انجام میشه. ولی اگر تعداد لوله ها بیشتر از دو عدد باشه عملکرد شیر های برقی به صورت تغییر جریان آب هستش چیزی که در مورد شیر های برقی مهمه اینکه که شدت فشار آب زیاد باشه. شیرهای برقی کاربرد های بسیار زیادی در عرصه های مختلفی مثل صنایع ، کشاورزی و مصارف خانگی دارند و استفاده هایی مانند قطع و وصل کردن جریان آب، ترکیب دو جریان، آبیاری قطره ای، مه پاش و سیستم آبیاری هوشمند خانگی دارد. یکی از مزایای شیر برقی، سادگی کار با آن و در عین حال قابل اعتماد بودن آن است و در اکثر موارد حتی در صورت خرابی نیز امکان تعویض قطعه خراب شده آن وجود داره و به سادگی قابل تعمیر و تعویض هستش.

شیر های برقی سیستم آبیاری هوشمند
شیر های برقی

لوله ها و اتصالات

لوله‌ها برای حمل گاز, آب سرد و گرم و مایعات دیگر از یک مکان به محل دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع مختلف لوله‌ها در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها براساس کاربرد و تناسب انتخاب می‌شوند و قیمت آن‌ها نیز مدنظر گرفته می‌شود. در لوله کشی از لوله های مختلف استفاده می شود که هر کدام دارای جنس و کارایی متفاوت هستند. در کل لوله هایی که برای انتقال آب در ساختمان تعبیه می شوند به انواع لوله های گالوانیزه، چدنی، پلی پروپیلن، پی وی سی، پنج لایه، پلی اتیلن و… تقسیم می شوند.

روش کار سیستم آبیاری هوشمند

در سیستم آبیاری هوشمند خانگی، سنسورها در قسمت هایی مشخص از خاک باغچه یا مزرعه جایگذاری میشن. این سنسور ها شرایط خاک، آب و هوا، تبخیر تعرق و در نهایت آب مورد نیاز گیاه را محاسبه میکنن و به شکل اتوماتیک زمانبندی آبیاری را برای مزرعه یا باغچه تنظیم میکنن. همونطور که قبلا گفتیم یکی از مزایای این سیستم، عیب یابی اتوماتیک هستش و اگر سنسورها درست کار نکنن و یا خطا و مشکلی در بخش های مختلف سامانه آبیاری هوشمند رخ بده ، قسمت کنترل، پمپاژ را خاموش میکند و پس از رفع عیب سیستم، دوباره آبیاری به صورت خودکار انجام میشه.

قیمت سیستم آبیاری هوشمند خانگی

در این بخش قراره تا در مورد قیمت سیستم آبیاری هوشمند خانگی صحبت کنیم و فاکتور ها و عوامل موثر بر هزینه این سیستم رو بررسی کنیم. یکی از عوامل موثر بر تعرفه این سیستم نوع سیستمی هستش که کاربر انتخاب میکنه. هرچقدر امکانات یک سیستم بیشتر باشه قیمت اون هم بیشتره. برند سیستمی هم که کاربر انتخاب میکنه باعث اختلاف هزینه در این سیستم میشه. در رابطه با مساحت زمین هم که نیازی به توضیح اضافه نیست. ما تو مقاله قیمت هوشمند سازی ساختمان فاکتور ها بررسی کردیم و هرکدوم از فاکتور هارو توضیح دادیم. در بحث سامانه آبیاری هوشمند هم همینطوره و فاکتور هایی که بر سیستم آبیاری هوشمند تاثیر میذارن رو بررسی میکنیم.

برای دریافت مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

قیمت سیستم آبیاری هوشمند

فاکتور های موثر بر قیمت سیستم آبیاری هوشمند

نوع سیستم آبیاری هوشمند
نوع سیستم

نوع سیستم درخواستی

یکی از موارد موثر در قیمت این سیستم نوع سیستمی هستش که برای آبیاری انتخاب میکنین. برای آبیاری هوشمند سیستم های مختلفی وجود داره، مثل سیستم آبیاری بارانی، سیستم آبیاری قطره ای و سیستم آبیاری مهپاش.

برند سیستم آبیاری هوشمند
برند

برند سیستم درخواستی

یکی دیگه از موارد موثر توی قیمت نوع برندی هستش که برای خرید سیستمتون انتخابش میکنید. برند ها و شرکت های معتبر متعددی وجود دارن که ارائه دهنده و مجری سیستم آبیاری هوشمند خانگی هستن.

امکانات سیستم آبیاری هوشمند
امکانات

امکانات درخواستی

عامل دیگری که در قیمت این سیستم تاثیر میذاره، امکانات مدنظر کاربر هستش. برخی سیستم ها امکانات زیادی رو در اختیار کاربر قرار میدن و برخی دیگه امکانات کمتری رو در اختیار کاربران این سیستم ها قرارمیدن.

image
مساحت زمین

مساحت زمین

یکی دیگه از عواملی که بر روی قیمت سامانه آبیاری هوشمند اثرگذاره، مساحت زمینی هستش که قصد دارید سیستم آبیاری هوشمند خانگی رو روی اون اجرا کنید. طبیعتا هرچقدر مساحت زمین بیشتر باشه مقدار هزینه هم بیشتر میشه.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x