Clicky

هرآنچه باید در مورد هتل هوشمند در سال ۲۰۲۲ بدانید

آیا با هتل هوشمند آشنایی دارید؟

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های تکنولوژیکی که این روزها با آن در امر خدمات‌دهی در هتل‌ها مواجه هستیم، ورود عرصه جدیدی به نام هتل هوشمند است. این هتل‌ها ظرفیت این را دارند که هم صاحبان و هم میهمانان را از یک میزان نفع بهره‌مند سازند. در این مقاله در مورد این که هتل‌های هوشمند چطور به وجود آمده و چطور پیش می‌رود صحبت می‌کنیم. فناوری‌ها تا حد زیادی می‌توانند موجب پیشرفت خدمات‌دهی به مشتریان شوند. این هم به نفع صاحبان هتل‌ها است و هم موجب می‌شود که هزینه‌ای که به کارگران و سرویس‌ها پرداخت می‌شود کم‌تر شود.

در اصل هتل هوشمند بر اساس استفاده از سیستم اینترنت اشیا کار می‌کند. همه چیز مبتنی بر هوش مصنوعی پیش می‌رود و یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها و امتیازاتی که در این هتل‌ها دیده می‌شود کاهش تداخل در کارها و یکپارچگی سرویس‌ها و خدماتی خواهد بود که به مشتریان ارائه می‌گردد.

هتل هوشمند چیست؟

در هتل‌های هوشمند، ارتباط دستگاه‌ها، وسایل معمولی و حتی درب و پنجره‌ها نیز با استفاده از دیوایس‌های هوشمند قابل‌کنترل است. توانایی این دستگاه‌ها بر برقراری ارتباط با یکدیگر به کاربران اجازه می‌دهد تا چندین دستگاه را از یک نقطه کنترل کنند. مانند کنترل از راه دور با تلفن هوشمند، استفاده از سرویس‌های خدماتی و رزرو با استفاده از اینترنت و…

صنعت گردشگری یکی از سودآورترین تجارت‌ها در دنیا است. کشورهایی مانند ترکیه، گرجستان و… در طول چند سال اخیر حداکثر بهره‌وری را از گردشگری به‌زعم ارائه خدمات عالی در هتل‌ها کسب کرده‌اند. جلب مشتری اصلی‌ترین هدف این کسب‌وکارها است. یکی از مهم‌ترین موارد نیز در بحث جذب مشتری و یا ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات، پاسخگویی سریع به نیازها خواهد بود. برخلاف نیروی انسانی، تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و رباتیک به‌هیچ‌عنوان با تأثیر در پاسخگویی، مشتریان را معطل نمی‌کنند.

هتل هوشمند

فواید هتل هوشمند برای صاحبان هتل و مهمانان

مزیت‌ها و فواید زیادی برای هتل‌های هوشمند تعریف شده است که باعث می‌شود یک انتخاب با اولویت ویژه برای عموم مردم و سرویس گیرندگان باشند. در ادامه به این فواید و مزیت‌های مهم اشاره خواهیم کرد.

امکان مدیریت پایدار اتاق‌ها

یکی از بزرگ ترین و مهم‌ترین مزیت ها و ویژگی های مثبت هتل‌های هوشمند این است که می توان در مدیریت اتاق ها صرفه جویی کرد. اگر شخص در اتاق حضور ندارد، لامپ به صورت خودکار خاموش می‌شود، سیستم گرمایش یا سرمایش عملیات خود را متوقف نموده و همین طور درب و پنجره‌ها به صورت اتوماتیک بسته می‌شود. در واقع این همه مزیت هایی است که اینترنت اشیاء به وجود آورده.

هتل هوشمند

بهبود شخصی سازی برای مشتریان

مشتریان نیز به‌راحتی می توانند با امکانات هتل هوشمند همه چیز را شخصی‌سازی کنند. از طریق فناوری اینترنت اشیاء می توان دستگاه‌های مختلف را به هم متصل کرد. ارائه سرویس‌های اشتراک نمایش فیلم روی تلویزیون های هوشمند، مدیریت تمامی دستگاه‌ها با یک اکانت که مدیریت هتل در اختیار آن ها قرار می دهد.

امکان استفاده از دستیار های هوشمند مانند آمازون، امکان ثبت سفارش آنلاین صبحانه، ناهار، شام، رزرو میز در لابی و… از جمله مهم‌ترین آن ها خواهد بود. حتی مشتریان می توانند تمامی ویژگی هایی که در اتاق خود نیاز دارند را از روی وب سایت یا اپلیکیشن پیش از حضور شخصی سازی کنند.

هتل هوشمند

عدم نیاز به طی مراحل رزرو سنتی

معمولا در هتل ها یکی از آزاردهنده ترین بخش ها برای مشتریان و مهمانان، احراز هویت، دریافت مدارک و یا رزرو و مواردی چون پر کردن فرم ورود و… خواهد بود. در صورتی که هتل ها بتوانند سیستم های خود را به سمت هوشمندسازی پیش ببرند. به طبع این موضوع می تواند به آن ها کمک ویژه ای کند که هم در جلب رضایت مشتری هدفمند تر ظاهر شوند و هم خودشان وقت و هزینه زیادی را برای عملیات رزرو و… صرف نکنند.

هتل هوشمند

سیستم ورود و خروج هوشمند کارکنان

در هتل ها کارکنان یکی از مهم‌ترین پیکره های پیشرفت یا بهبود بهره وری هستند. یک حرکت اشتباه توسط کارمندان می تواند سبب بروز مشکلات گسترده و یا حتی نارضایتی مشتری شود. به جهت جلوگیری از این امر، به طبع استفاده از سیستم ثبت و ورود و خروج کارکنان با مدیریت مرخصی می تواند یک امتیاز ویژه باشد. امکان تعیین پرسنل برای بخش های مختلف، جابجایی آن ها در مواقع لازم، گزارش گیری لحظه ای از کیفیت خدمات و…از جمله مهم‌ترین امتیازات و مزیت های سیستم های هوشمند و هتل‌های اسمارت برای مدیران و مشتریان است.

هتل هوشمند

مدیریت بهینه مصرف انرژی

وقتی در مورد هزینه های هتل ها صحبت می کنیم، به طبع بخش مهمی آن مربوط به برودت، تهویه، نگه داری و … خواهد بود. در واقع بالا رفتن راندمان کاری هتل ها می تواند سبب شود که هزینه نهایی اداره و مدیریت و شارژ ماهانه آن ها برای صاحبان این مجموعه ها کم تر شود. یکی از بزرگ ترین ابعاد هزینه های نگه داری هتل ها مربوط به مصرف برق، گاز، آب و… خواهد بود.

سیستم روشنایی هوشمند

تجهیزات هتل هوشمند

یک سری تکنولوژی ها با ورود به هتل‌های هوشمند، می توانند میزان بهره وری آن ها را بهبود ببخشند. در صورتی که مایل به تاسیس یک هتل هوشمند یا هوشمندسازی هتل سنتی خود هستید، حتما باید از تکنولوژی های زیر استفاده کنید.

انتظار می رود در هتل‌های هوشمند پذیرش و لابی به صورت مدیریت شده تحت هوش مصنوعی باشد، وجود سینما، سالن بازی، استخر، سالن های ورزشی، دربان هوشمند، کتابخانه و کافی شاپ، بخش ادارای و فروشگاه از جمله پیش نیاز های مهم در انواع هتل‌هایی است که پسوند هوشمند را به یدک می کشند.

سیستم کنترل هوشمند اتاق

کنترل هوشمند اتاق یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین اجزا در هتل‌های هوشمند است. اپلیکیشن ها و دستگاه‌های دیجیتالی برای این منظور طراحی می شوند، وجود اینترنت نیز به این جریان کمک می کند. انتظار می رود که تمامی دستگاه‌ها، مانند تلویزیون، یخچال، سیستم برودت و … به طور همگام سازی شده به اینترنت و شبکه هتل متصل باشند. با دریافت یک حساب کاربری، مشتری بتواند به راحتی آن ها را مدیریت کند.

تهویه مطبوع هوشمند

اینترنت اشیاء می تواند در زمینه هوشمند کردن تهویه مطبوع که یکی از دغدغه های مشتریان است، یک راهکار عالی باشد.

فناوری مدیریت تماس ها و ارتباط با لابی

یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعات در مورد راه اندازی هتل‌های هوشمند، استفاده از پل ارتباطی هوشمند میان مدیریت و سیستم رزرو و اتاق ها است. به هر حال مشتری ممکن است در هر لحظه از شبانه روز نیاز به خدمات داشته باشد. در نتیجه حضور یک دیوایس هوشمند در اتاق ها و ایجاد ارتباط سریع با لابی، می تواند یک مزیت عالی باشد.

هتل هوشمند

هوشمندسازی هتل‌ها – پلی به آینده یا هزینه اضافه؟!

در نهایت ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا هوشمندسازی هتل‌ها در سال ۲۰۲۲ میلادی لازم خواهد بود؟ برخی شاید آن را یک هزینه اضافه تلقی کنند که البته معمولاً باعث می‌شود نسبت به اجرای آن منصرف شوند. درصورتی‌که هزینه‌های پرداخت شده برای هوشمندسازی هتل‌ها معمولاً کم‌تر از تصور عموم مردم است. در مقابل این موضوع سبب می‌شود که بازدهی یک هتل بسیار بالاتر رفته و خالص سودی که برای صاحب مجموعه در ماه به دست می‌آید، به‌مراتب بهتر بوده و می‌تواند این موضوع را توجیه کند که هوشمندسازی هتل‌ها یک امر کلیدی، مهم، اساسی و ضروری خواهد بود.

البته اجرای درست و مطابق استاندارد و صنف آن نیز اهمیت زیادی خواهد داشت. هوشمند کردن یک هتل نیاز به تغییرات مهم در زیرساخت دارد. اینترنت و اینترنت اشیا نیز دو عامل کلیدی و مهم در جهت رسیدن به این هدف هستند. پس از آن موضوع ایمنی در ایجاد یک بستر تحت شبکه نیز برای صاحبان هتل‌ها در اولویت است. انتظار می‌رود که هتل هوشمند در بهترین و ایده‌آل‌ترین شکل خود اجرا شود تا خدمات بی‌نقص و بدون معطلی به مشتری ارائه دهد.

هتل هوشمند

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
Share on telegram
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

مطالب مشابه

دیدگاه کاربران

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x