سیستم روشنایی هوشمند در یک نگاه

یکی از تکنولوژی هایی که اخیرا طرفدارای زیادی پیدا کرده، سیستم روشنایی اتوماتیک هستش. تابحال براتون پیش اومده که وقتی توی خونه در حال مطالعه کردن هستین، بخاطر نور کم یا بد محیط چشمتون درد بگیره یا سردرد بشید؟ اینجور مواقع قطعا اولین گزینه ای که به ذهنتون خطور میکنه تعویض لامپ های محیطتونه. ما میخوایم بگیم که داشتن خونه های هوشمند دیگه یه رویا نیست. اگه میخواید با سیستم نورپردازی هوشمند بیشتر آشنا بشید و همه چیز رو در موردش بدونید با ما همراه باشید و این مطلب رو بخونید.

ارتباط با ما

سیستم روشنایی هوشمند
سیستم روشنایی هوشمند

اجزای سیستم روشنایی هوشمند

نورپردازی
لامپ هوشمند

۱.لامپ هوشمند

کلید برق ـ light switch
کلید هوشمند

۲.کلید هوشمند

پریز برق ـ power-strip
پریز هوشمند

۳. پریز هوشمند

smart relay
رله هوشمند

۴.رله هوشمند

۱. لامپ هوشمند

یکی از اجزای سیستم روشنایی هوشمند لامپ هوشمند هستش. یک لامپ هوشمند به لامپی گفته میشه که میشه اونو از طریق اپلیکیشن یا دستور صوتی و حسگر های حرکتی برنامه ریزی و کنترل کرد. لامپ‌های هوشمند رو میشه در قالب یک سیستم روشنایی اتوماتیک و ازطریق اتصال اونها به همدیگه و همینطور اتصال اونها به هاب مرکزی ودیگر اجزای خانه هوشمند، به وسیله موبایل یا لپتاپ کنترل کرد. قیمت لامپ های هوشمند نست به لامپ های سنتی و حتی LED های معمولی گرون تره ولی بخاطر کیفیت و صرفه جویی در انرژی در دراز مدت قیمت بالای خودشو جبران میکنه.

مزایای لامپ های هوشمند

گفتیم که لامپ هوشمند یکی از اجزای سیستم روشنایی اتوماتیک هستش. طبیعتا وظیفه اصلی لامپ هوشمند ، روشنایی است. اما آیا لامپ های هوشمند علاوه بر روشنایی قابلیت های دیگه ای هم دارن یا نه؟ آیا این امکان وجود داره که لامپ های هوشمند رو بدون کلید هم روشن یا خاموش کرد؟ ما میخوایم امکاناتی که یک لامپ هوشمند در اختیارمون میذاره و بررسی کنیم.

روش کار لامپ های هوشمند

مشخصا لوازم الکتریکی نیازمند یک منبع انرژی هستن تا انرژی مدنظرشونو ازون تامین کنن. لامپ های هوشمند هم ازین قاعده مستثنی نیستن و برای اینکه بتونن کار کنن در قدم اول نیاز به یک منبع انرژی دارن.

در مقاله امکانات خانه هوشمند  درباره اینکه هاب ها چی هستن و چه عملکردی دارن مفصل توضیح دادیم. یک لامپ هوشمند برای اینکه بتونه دستورات و فرمان های کاربر رو اجرا کنه باید به یک هاب مرکزی متصل باشه تا فرمان ها و دستورات رو ازون دریافت کنه.

یکی از کاربرد های رله هوشمند قطع و وصل کردن جریان برق وظیفه اصلی این ابزارکه و درست مثل یک فیوز عمل میکنه و میشه ازش برای تمام وسایل هوشمند خونه استفاده کرد. یک لامپ هوشمند هم مثل باقی تجهیزات هوشمند نیازمند یک رله هوشمند هستش تا عملکرد مناسبی ارائه بده.

 لامپ هوشمند برای عملکرد بهتر از سنسور هایی که برای اون تعبیه شده استفاده میکنه مثل سنسور های حرکتی و حضور و سنسور های تشخیص شدت نور.

رابط کاربری چیز عجیب و خاصی نیست. همین موبایل و لپتاپی که ممکنه خیلی از ماها داشته باشیم رابط کاربری محسوب میشن. درواقع ما برای اینکه بتونیم فرمانها و دستورات و برنامه های مدنظرمونو به هاب و سیستم مدنظرمون بفرستیم نیاز به یک فرستنده داریم که از پروتکل های ارتباطی پشتیبانی کنه.

در بالا گفتیم برای اینکه بتونیم فرمانها و دستورات و برنامه های مدنظرمونو به هاب و سیستم مدنظرمون بفرستیم نیاز به یک فرستنده داریم که از پروتکل های ارتباطی پشتیبانی کنه. پروتکل ارتباطی  پروتکل ارتباطی درواقع همون راه استاندارد و قابل قبول برای همه سیستم هاست تا بتونن اطلاعات رو بین خودشون جابجا کنن. پس برای اینکه سیستم ها بتونن با همدیگه ارتباط داشته باشن باید همگی از یکسری قوانین و پروتکل های یکسان استفاده

روش کار لامپ های هوشمند
روش کار لامپ های هوشمند

۲. کلید های هوشمند

ظاهر کلید هوشمند مثل همان کلیدهای قدیمی است اما کمی شکیل تر و مدرن تر. این کلیدها تاچ هستند و با لمس انگشت کار می کنند و از نظر عملکرد، ویژگی های پیشرفته ای دارند که در افزایش رفاه در خانه بسیار موثرند. نصب آنها بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد و می توان آنها را در جای همان کلیدهای قبلی و قدیمی نصب کرد. کلیدهای هوشمند قابلیت برنامه ریزی از راه دور دارند. این کلیدها علاوه بر نقش سنتی که دارند(روشن و خاموش کردن با فشردن دکمه) می توان از راه دور روشن یا خاموش نمود. همچنین به راحتی می توانید به گونه ای برنامه ریزی کرد تا در ساعت خاصی و یا در صورت ورود به منزل روشن یا خاموش شد.

قابلیت های کلید های هوشمند
۱.کنترل از طریق اپلیکیشن

کلیدهای هوشمند رو میشه از طریق اپلیکیشنی که روی گوشی یا لپتاپتون نصب کردید کنترل کنید. شما میتونید با اتصال به شبکه wifi مرکزی که سیستم های هوشمند خونه هم به اون متصل هستن، همه سیستم ها و تجهیزات من جمله کلید هوشمند رو کنترل کنید. این قابلیت محدود به محیط خونه نمیشه و شما میتونید از راه دور هم ابزار های هوشمند رو کنترل کنید.

۲.قابلیت زمانبندی

اپلیکیشن هایی که برای سیستم های هوشمند طراحی شدن این امکان رو به کاربر میدن که سیستم های منزلتونو زمانبندی کنین. این قابلیت به صورت قابل توجهی توی مصرف انرژی و هزینه های جانبی اون صرفه جویی میکنه. مثلا اوقاتی که توی خونه نیستین میتونین از طریق اپلیکیشن لامپ ها و کلید هایی که ضروری نیستن رو خاموش کنید یا طوری برنامه ریزی کنید که تا رسیدن به منزلتون کلید ها و چراغ هایی که نیاز دارید روشن بشن.

۳.هماهنگی با سایر تجهیزات

کلید های هوشمند بسیار وفق پذیره و شما وقتی اونو با سایر تجهیزات خونه متصل میکنید، عملکرد بسیار خوبی از خودش به نمایش میذاره و این حد از مچ شدن و هماهنگی با سایر اجزای خونه شمارو شگفت زده میکنه. برای مثال میتونید که کلید هارو به یک سنسور حرکتی متصل کنید تا با تشخیص حرکت اشخاص لامپ هارو روشن و خاموش کنن و ازین قبیل سناریو های کوچیک میتونن هزینه هارو کمتر کنن

۴.کارکرد بدون اینترنت

کلید های هوشمند بدون اینترنت هم قادر به انجام فعالیت و اجرای دستورات و برنامه ریزی هایی که شما از قبل انجام دادید هستن. درسته که در وهله اول نیاز به اتصال به شبکه های wifi دارن ولی شما میتونید برای اوقاتی که حس میکنید به اینترنت دسترسی ندارید تنظیمات این کلید هارو تغییر بدید تا به صورت خودکار، کار هایی که باید رو انجام بدن و خیال شمارو بابت مشکلات احتمالی راحت کنن.

۳.پریز هوشمند

پریز هوشمند در ظاهر مانند پریز های معمولی ست اما از نظر عملکرد، تفاوت های عمده ای میان این دو وجود دارد. برای نصب این پریزها نیازی نیست که سیم پیچی ساختمان را تغییر دهید یا پریزهای قدیمی را از جای خود درآورید؛ کافیست دو شاخه ی پریز هوشمند را وارد پریز قدیمی کنید. به همین سادگی! پس از آن می توانید هر وسیله برقی که به پریز است را از یک اتاق دیگر یا حتی بیرون از خانه و کیلومترها دورتر، از طریق اپلیکیشنی که همراه آنست و در گوشی هوشمند خود نصب می کنید، کنترل نمایید. البته اگر اقلام هوشمند بیشتری در خانه دارید، تاچ پنل هوشمند نصب شده روی دیوار هم امکان کنترل پریز هوشمند را می دهد. روی تخت دراز بکشید و با لمس صفحه ی گوشی به قهوه ساز دستور دهید که برایتان قهوه آماده کند. یا مثلا از محل کار خود آرام پز را چک کنید که خاموش نشده باشد.

۴. رله های هوشمند

رله‌های هوشمند معمولا همچون کلید‌های الکتریکی بر سر راه سیم فاز‌ها واقع می‌شوند. این رله‌های باعث خاموش و روشن شدن وسیله‌های الکتریکی می‌شوند. رله‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند. از این رو می‌توان برای حفاظت، کنترل کننده‌ای موثر، کنترلر خاص و.. استفاده نمود. رله هوشمند در واقع اتصال برق به پریز را تحت کنترل خود در می آورد. با استفاده از رله های هوشمند وسایلی از قبیل کولر، پکیج، شوفاژ و … از طریق رله های هوشمند قابل کنترل می شوند.

مزایای سیستم روشنایی هوشمند

قابلیت کنترل از راه دور
قابلیت کنترل از راه دور​

قابلیت کنترل از راه دور

یکی از مزایا و جذابیتهای سیستم روشنایی اتوماتیک قابلیت کنترل از راه دور کنترلش کرد. درواقع میشه گفت این قابلیت اصلی سیستم نورپردازی هوشمند هستش که اونو از سیستم های روشنایی سنتی و قدیمی متمایز میکنه. این سیستم با اتصال به شبکه و به وسیله پروتکل های ارتباطی این امکان رو به کاربر میده که از هر فاصله ای بتونه تغییرات و برنامه های مدنظرشو روی سیستم اعمال کنه و هیچ محدودیتی نداشته باشه. این کنترل کردن بسیار گسترده هستش تقریبا امکانات نامحدودی در اختیار کاربر قرار میده. از تنظیم سناریو تا زمانبندی و ایجاد فضای شخصی که ایده آل کاربر هستش.

ایجاد سناریو
امکان تنظیم سناریو​

امکان تنظیم سناریو

یکی دیگه از مزایای سیستم نورپردازی هوشمند، اینه که در اختیار رو به کاربر قرار میده که میتونه برای بخش های مختلف خونه سناریو های مختلف طراحی کنه. به این شکل کاربر این امکان رو داره تا برای هر اتاق یا هر بخشی از خونه که دوست داره برنامه ریزی داشته باشه. تنظیم سناریو به این شکله که کاربر میتونه ساعتهای خاموش یا روشن شدن لامپ های هوشمند رو برنامه ریزی کنه یا مثلا مقدار نور هر اتاق رو تعیین کنه یا با ورود و خروج کاربر لامپ ها خاموش و روشن بشن. برای مثال میشه برای جاهایی که رفت و آمد کمتری دارن نور کمتری تنظیم کرد و بلعکس.

شخصی سازی
امکان شخصی سازی​

امکان شخصی سازی

امکان شخصی سازی هم یکی دیگه از مزایای سیستم نورپردازی هوشمند هستش. کاربری که از سیستم روشنایی اتوماتیک برای خونه اش استفاده میکنه این امکان رو داره تا طبق سلیقه شخصی خودش مقدار نور و رنگ نور مورد علاقه خودشو برای اتاق ها و … انتخاب میکنه. مثلا برای اتاق خوابش میتونه یک فضای عاشقانه رو رقم بزنه یا برای قسمت پذیرایی از نور های گرم و ملایم استفاده کنه تا حس صمیمی تری رو به افراد حاضر در اون محیط القا کنه. یا در کتابخانه نور متناسب با اون محیط رو داشته باشه. همه اینها به معنی این هستش که کاربری که توی خونه اش از سیستم روشنایی هوشمند استفاده میکنه، توانایی و این امکان رو داره که فضا ها و اتاق هارو متناسب با سلیقه شخصی خودش طراحی و تنظیم کنه.

جذابیت
نورپردازی جذاب​

نورپردازی جذاب

حال و هوای مناسب نورپردازی برای محیط کسب و کار شما به اندازه دیگر نکات دکوراسیون و روانشناسی بیزینس مهم بوده و تاثیرات چشمگیری بر رفتار مشتریان می گذارد. در واقع نورپردازی متناسب که یکی از مزایای سیستم روشنایی اتوماتیک هستش شرایطی در ذهن ایجاد می کند که بیشتر به اجسام یا مکان جذب می شود و جذابیت آنها برایش چند برابر می شود. تحقیقات نشان داد که نحوه نورپردازی رابطه مستقیمی با هوشیاری و عملکرد ذهن دارد. درواقع یکی از قابلیت های  سیستم نورپردازی هوشمند همین موضوع است. یعنی سیستم روشنایی اتوماتیک این امکان را به شما میدهد که متناسب با حال و هوای محیط نورپردازی کنید.

زمانبندی
امکان زمانبندی​

امکان زمانبندی

یکی دیگر از مزایای سیستم نورپردازی هوشمند همین موضوع زمانبندی هستش. در واقع امکانات سیستم هوشمند همه به نحوی باهم در ارتباطن و مکمل همدیگه هستن.. زمانبندی کردن علاوه بر صرفه جویی بسیار زیاد در مصرف انرژی و هزینه ها، خیال کاربر رو هم از جهات زیادی آسوده میکنه. یکی از مزایای زمانبندی اینه که اوقاتی که کاربر در منزل حضور نداره و قراره برای چندروز دور از منزل باشه، چراغ ها و لامپ ها در ساعات معینی از شبانه روز روشن و خاموش میشه و برای افراد خارج از منزل و غریبه این تصور رو به وجود میاره که افراد در منزل حاضرن و فکر سرقت از سر سارقین میفته.:)

بهروری
بهروری بهتر از انرژی​

بهروری بهتر از انرژی

ایران کشوری نیست که هزینه های مصرف انرژی خیلی زیاد باشه ولی بهرحال هرچقدر هم ارزون تر از بقیه جاها باشه، بازم درستش اینه که جلوی هدررفت انرژی رو بگیریم و درست استفاده کنیم تا هم هزینه های خودمون کمتر باشه و هم نسل های آینده بی بهره نباشن. امکانات قبلی سیستم روشنایی هوشمند همشون باهم دیگه موجب این میشن که به طرز چشمگیری مصرف انرژی بهینه بشه و هدررفتی در این زمینه نداشته باشیم.این صرفه جوی علاوه بر کاهش هزینه ها باعث میشه عمر محصولات خانه وشمند هم بالاتر بره ومدت بیشتری بتونیم ازتجهیزات خونمون استفاده کنیم.

شرکت های معروف هوشمند سازی ساختمان

سیستم روشنایی هوشمند
خانه هوشمند GVS​

گروه گوانژو ویدئو استار در سال ۱۹۹۹ تاسیس گردید که شامل ۲ شرکت گوانژو ویدئو استار الکتریک و صنایع الکترونیک گوانژو ویدئو استار می باشد. زمینه های فعالیت گروه GVS ساخت محصولات مرتبط با خانه های هوشمند و سیستم های الکتریکال ساختمانی موسوم به K-BUS می باشد. هدف اصلی شرکت یکپارچه سازی معماری ساختمان در سیستم های هوشمند می‎باشد. GVS همواره در تلاش است که با تحقیق و توسعه در فن آوری های نوین و ارائه خدمات برتر به مشتریان علاوه بر رقابت در این عرصه زندگی راحت و امن و سبز و هوشمند را به ارمغان آورد. این شرکت هم در عرصه اجرای سیستم روشنایی اتوماتیک و .. فعالیت دارد.

سیستم روشنایی هوشمند
خانه هوشمند ABB​

یک شرکت چندملیتی سوئیسی و سوئدی است، که دفتر مرکزی آن در شهر زوریخ سوئیس قرار دارد و عمدتاً در زمینه‌های برق قدرت و تکنولوژی اتوماسیون فعالیت می‌کند. شرکت آب‌ب در سال ۱۹۸۸ از ادغام شرکت سوئیسی براون، باوری & سی و شرکت سوئدی آاس‌ای‌آ شکل گرفت. شرکت آب‌ب علاوه بر این که یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی دنیاست، یکی از بزرگترین شرکت‌های الحاقی در جهان نیز، محسوب می‌شود. گروه آب‌ب در بیش از ۱۰۰ کشور فعالیت می‌نماید و حدود ۱۴۷٬۰۰۰ کارمند دارد. شرکت ABB بزرگترین شرکت هوشمند سازی برق ساختمان مبتنی بر استاندارد KNX میباشد. یکی از کار های این شرکت طراحی سیستم نورپردازی هوشمند هستش.

سیستم روشنایی هوشمند
خانه هوشمند MDT​

شرکت MDT تولید کننده محصولات خانه هوشمند در کشور آلمان می باشد. بیش از بیست سال تجربه در توسعه و تولید تجهیزات الکترونیکی، کیفیت محصولات MDT را تضمین می‌کند. محصولات این شرکت دارای استاندارد ISO 9001 می باشد. خطوط تولید کاملا اتوماتیک برای تولید عملگرهای سوئیچ، عملگرهای پرده، عملگرهای گرمایشی، ورودی های دیجیتال، کلیدهای فشاری و سایر تجهیزات KNX این قابلیت اطمینان را برای MDT به وجود آورده است که کلیه محصولات خود را با ۳ سال گارانتی بدون قید و شرط ارائه نماید. کلیدی ترین اهداف این شرکت تولید محصولات با کیفیت عالی و هزینه مناسب میباشد. این شرکت به اجرای سیستم روشنایی هوشمند نیز میپردازد.

سیستم روشنایی هوشمند
برند خانه هوشمند Control4

برند خانه هوشمند Control4

شرکت Control4 جزء سه شرکت برتر دنیا در زمینه اتوماسیون خانگی است. خانه هوشمند کنترل۴ با داشتن بیش از ۳۳۰۰ نمایندگی در ۸۸ کشور، تعداد پروژه های انجام شده خود را از مرز ۳۰۰ هزار پروژه عبور داده است و بسیاری از برندهای مطرح جهان با این شرکت پیمان همکاری دارند.سیستم خانه هوشمند (Control4) به طور کلی ۵ بخش، اجرای سیستم نورپردازی هوشمند، سرمایش گرمایش،    صوت، تصویر و امنیتی را طراحی می کند. ضمن آنکه کلیه تجهیزات الکترونیکی موجود در خانه یا ساختمان مانند درب پارکینگ، آبیاری، پرده برقی،شیربرقی و … این قابلیت را خواهند داشت که به جزیی از سیستم یکپارچه خانه هوشمند تبدیل شوند.

خانه هوشمند یونیت

خانه هوشمند یونیت

شرکت یونیت ترکیه یکی از معتبرترین تولیدکنندگان پنل لمسی، بسته های نرم افزاری ، تجهیزات ست افزاری و ارایه دهنده راهکار در زمینه سیستم های هوشمند ساختمان می باشد. این محصولات با نام تجاری اینترا شناخته می شوند که همگی در داخل کارخانجات این شرکت تولید می گردند. تیم بسیار قدرتمند تحقیق و توسعه، محصولات بسیار با کیفیتی را برای طیف گسترده ای از ساختمان ها از جمله ویلاها، مجتمع های بزرگ مسکونی ،اداری ،تجاری و هتل ها ارایه می نماید. به واسطه کیفیت بالا و قیمت مناسب ، محصولات اینترا در پروژه های بزرگ اروپا و آسیا استفاده شده است. در حال حاضر شرکت یونیت به ساخت و طراحی سیستم روشنایی اتوماتیک هم مشغول میباشد.

سیستم روشنایی هوشمند

شرکت زنیو اسپانیا تولید کننده تجهیزات خانه هوشمند زنیو از جمله مهمترین شرکت های فعال در زمینه سیستم های خانه هوشمند می باشد. این شرکت تولید کننده سیستم های خانه هوشمند با بالاترین کیفیت های روز جهانی می باشد. محصولات این شرکت با بهره گیری از تکنولوژی مدرن سیستم های الکتریکی منطبق با استاندارد KNX بالاترین ضریب آسودگی و ایمنی را با در نظر گرفتن قیمت رقابتی تضمین می کنند. محصولات این شرکت از مقبولیت عام بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردار است و در بیش از ۷۰ کشور جهان به فروش رسیده شده است.یکی از فعالیت های این شرکت طراحی سیستم روشنایی هوشمند هستش.

قیمت سیستم روشنایی اتوماتیک

اگر بخواهیم در مورد قیمت سیستم نورپردازی هوشمند ساختمان صحبت کنیم و بگوییم هزینه مورد نیاز برای اجرای سیستم روشنایی هوشمند چقدر هستش باید اول پارامتر های موثر رو بررسی کنیم و بگیم که چه شاخصه هایی در طراحی سیستم روشنایی اتوماتیک موثر هستش. چون به این سادگی نمیشه قیمت سیسیتم های هوشمند رو تخمین زد و سیستم روشنایی هم ازین قضیه مستثنی نیست.

عوامل موثر بر قیمت سیستم روشنایی هوشمند

۱.مدل اجرا

مدل اجرا-jahansmart
۱.مدل اجرا​

یکی از عوامل موثر در قیمت سیستم نورپردازی هوشمند مدل اجرای این سیستم هستش. ما قبلا اینجا درباره روش های پیاده سازی سیستم های هوشمند صحبت کردیم ولی بصورت کلی بگم، برای اجرای سیتم های هوشمند بیشتر از دو مدل وجود نداره. ۱.مدل بیسیم و ۲. مدل سیمکشی.

۲.برند

برند-jahansmart
۲.برند

یکی دیگه از عوامل موثر بر قیمت سیستم روشنایی هوشمند مسئله برند هستش. برخی برند هارو در بالاتر معرفی کردیم و در موردشون توضیح دادیم. برند ها هم بنا به کیفیت محصولاتی که ارائه میدن قیمت محصولاتشون متفاوته و این قضیه بر قیمت سیستم روشنایی اتوماتیک هم اثر میذاره.

۳.درخواست پشتیبانی

پشتیبانی-jahansmart
۳.درخواست پشتیبانی

یکی از چیز هایی که در قیمت سیستم نورپردازی هوشمند اثر میذاره پشتیبانی شرکت ها و عاملیت های نصب و اجرای سیستم های هوشمند هستش. ازونجایی که سیستم های هوشمند بسیار سیستم های حساسی هستند تعمیر و پشتیانی از اونها هم بسیار سخت و مشکل هستش. 

۶.نوع کاربری ساختمان

کاربری ساختمان-jahansmart
۶.نوع کاربری ساختمان​

نوع کاربری ساختمان یکی از عوامل موثر در قیمت سیستم روشنایی اتوماتیک هستش. ازینجهت موثره چون ساختمان های مختلف لوازم مختلف لازم دارن و تجهیزات هرکدوم متفاوت هستش مثلا نوع لامپ های یک مکان نظامی با یک مکان اداری متفاوته. ازینجهت هستش که در قیمت هم باهم تفاوت دارن. 

۵.وضعیت ساختمان

وضعیت-jahansmart
۵.وضعیت ساختمان​

یکی دیگه از مواردی که در قیمت سیستم نورپردازی هوشمند موثر هستش اینه که ساختمان یا محلی که قراره در اون از سیستم روشنایی استفاده بشه در چه مرحله ای از ساخت قرار داره. مقدار هزینه ای که برای یک ساختمان تکمیل نیاز هست بسیار متفاوت از هزینه ای هستش که در یک ساختمان نیمه کاره نیازه.

۶.ابعاد ساختمان

ابعاد ساختمان-jahansmart
۶.ابعاد ساختمان

ابعاد ساختمان هم که مشخصه. یک ساختمان هرچقدر بزرگ تر باشه منطقا در قیمت سیستم روشنایی هوشمند هم موثره. چون واضحه که هرچقدر یک فضا بزرگتر باشه تجهیزات بیشتری هم نیازه تا درونش استفاده بشه. فلذا این موضوع هم در مقدار هزینه یک سیستم هوشمند روشنایی تاثیر گذاره.

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

جهان اسمارت با ارائه یک نقشه اصولی و دقیق ، با در نظر گرفتن تمامی نیازهای پروژه  و با در اختیار داشتن نیروهای اجرایی با تجربه و تحصیلکرده سیستم الکتریکال استاندارد و بی نقص را خلق می کند. در نهایت، به دلیل اجرای یکپارچه کلیه سیستم های الکتریکال علاوه بر نظم و زیبایی مثال زدنی در زیر ساخت ها و آرامش خاطر کارفرما، سبب کاهش هزینه های پروژه می شود. ارائه دوره گارانتی قابل تمدید و نگهداری پس از اجرا، از خدمات متمایز این مجموعه می باشد.

پرسش و پاسخ:

موارد زیادی هستش که یه خونه هوشمند رواز یه خونه معمولی متمایز میکنه و انسان رو مجاب میکنه که رو به شومند سازی خونه و محل کارش بیاره.از جمله دلایلی که میشه برای برتری خونه هوشمند شمرد، صرفه جویی در انرژی، کنترل خونه هوشمند به وسیله تلفن همراه و.. و اسایش انسان هستش.

برای سیستم هوشمند نورپردازی در ساختمون های هوشمند از دو روش سیم کشی و بسیم استفاده میشه که هرکدوم از این روش ها مزایای خودشونو دارن. همونطور که از اسمشون پیداست در یک روش ما از سیم کشی و تابلوی برق استفاده میکنیم. این روش درواقع همون سیستم سنتی سیم کشی هستش با این تفاوت که بجای تجهیزات سنتی از تجهیزات هوشمند استفاده میشه ولی در روش بیسیم یا وایرلس سیستم روشنایی ما از سیم کشی بهره نمیبره و نیازی به تابلوی برق نداریم.

همونطور که گفتم در سیستم روشنایی اتوماتیک یا هوشمند ما از دوروش میتونیم بهره ببریم. تفاوت این دو روش در مقدار هزینه های جانبی مشخص میشه. مشخصا دروش وایرلس از لحاظ تجهیزات ممکنه گرون تر باشه ولی در روش سیمکشی باید هزینه های جانبی برق کشی سنتی رو هم لحاظ کنید.

مشخصا هزینه سیستم روشنایی هوشمند ممکنه کمی بیشتر از سیستم روشنایی سنتی باشه. جواب این سوال بستگی به ساختمان شما داره. اکه ساختمون شما نیمه کاره است و هنوز تکمیل نشده روش وایرلس بصرفه تره. ولی اگه ساختمون شما تکمیله و میخواید صرفا میخواید که سیستم روشنایی اون رو هوشمند کنید بهتره از پتانسیل سیم کشی ساختمون استفاده کنید هزینه مجددی جهت وایرلس کردن و تخریب و بازسازی پرداخت نکنید

جواب این سوال بسته به نوع پک درخواستی و مساحت و تعداد واحد ها و تعداد طبقات مکان مدنظر شما متفاوته. و علاوه بر اینها روشی که شما برای هوشمند کردن سیستم روشنایی انتخاب میکنید هم در مقدار زمان تاثیر گذاره.

قبلا چنتا از شرکت های معروف در حوزه هوشمند سازی رو معرفی کردیم ولی اگه بخواین بین این چنتا برند یکی رو معرفی کنیم قطعا شرکت contro4 در جایگاه بالاتری قرار داره ولی درکل کیفیت این شرکت ها تفاوت چندانی باهم ندارن.

سوالات-متداول
پرسش و پاسخ
‫۵/۵ ‫(۳ نظر)
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x