Clicky

ترموستات هوشمند چیست؟

ترموستات هوشمند چیست؟(ویدیو)

چهار سال قبل در شمال یک ویلا ۴ خوابه خریدم تا آخر هفته ها و بعد از یک هفته کار زیاد برای استراحت و تفریح به آن جا برم . اولین زمستانی که  وارد ویلا شدم فهمیدم که داخل ویلا خیلی سرده طوری که همون روز به تهران برگشتم . همین اتفاق دقیقا در تابستان هم پیش آمد یعنی وقتی مرداد ماه به آن جا رفتم به خاطر گرم بودن بیش از اندازه هوای داخل ویلا نتونستم مدت زیادی را آن جا بمونم . وقتی که به تهران برگشتم فهمیدم که یادم رفته کولر را خاموش کنم به خاطر همین قبضی که باید پرداخت می کردم مبلغ خیلی زیادی داشت در همان لحظه تصمیم گرفتم برای این که بهترین استفاده را از ویلا داشته باشم پرس و جو های لازم را انجام بدم که در این حین به آگهی خرید ترموستات هوشمند برخورد کردم . اونجا بود فهمیدم نقش ترموستات توی خانه هوشمند چیست اونجا متوجه شدم با این دستگاه میتونم قبل از وارد شدن به ویلا یعنی وقتی که تهران هستم دمای داخل ویلا را کم یا زیاد کنم تا فضا برای ورودم مناسب باشه همینطور به وسیله این دستگاه میتونم از هزینه زیاد قبض ها جلوگیری کنم پس نتیجه گرفتم که این وسیله هوشمند چاره کار من است . اگر شما هم مشکل من را دارید توصیه می کنم تا آخر با من همراه باشید تا اطلاعات مفیدی به دست بیارید . 

تماس با ما

اگه به دنبال خرید بهترین محصولات خانه هوشمند با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت هستید با کارشناسان شرکت هوشمند سازی ساختمان جهان اسمارت تماس بگیرید تا به شما راهنمایی های لازم را ارائه دهند همچنین اگر شماره تماس خود را در پایین وارد کنید در سریع ترین زمان با شما تماس گرفته خواهد شد و کارشناسان جهان اسمارت به شما مشاره خواهند داد تا کار هوشمند سازی ساختمان را آگاهانه آغاز کنید .

ترموستات خانه هوشمند چگونه کار می کند؟

اولین مسئله برای من این بود که این دستگاه چجوری کار می کنه و به این نتیجه رسیدم که اگه دمای خانه قرار باشه روی یک درجه خاص مانند ۲۴ درجه تنظیم بشه و این دمای مورد نظر من در تابستان باشه اگر دمای خانه بالاتر از درجه مشخص شده بره این وسیله که به وای فای متصل است شروع به کار می کنه و سیستم سرمایش را روشن می کنه تا دما به حالت عادی برگرده و در زمستان هم اگر هوای خانه از درجه مشخص شده کمتر بشه فورا باید سیستم گرمایشی شروع به کار کنه پس همیشه دمای خانه مطابق با خواسته من است و در این صورت احساس آرامش و راحتی بیشتری دارم . 

تفاوت ترموستات معمولی با هوشمند

یکی دیگه از سوالاتی که ذهن من را مشغول کرده بود این بود که اصلا مدل ترموستات سنتی و ترموستات هوشمند چه فرقی با هم دارن و فهمیدم که ترموستات سنتی دارای یک سیم گرم ، یک سیم مشترک ، یک سیم متصل به دمنده فن و سیم هایی است که برای گرم کردن و سرمایش به سیستم HVAC متصل میشه . همینطور ممکن است سیم های اضافی برای مواردی مثل حرارت کمکی ، گرمای اضطراری ، گرم کردن یا خنک سازی دو مرحله ای یا سیم برای سیستم هایی که دارای AC یا گرمای جداگانه یا مستقل هستند داشته باشه .  مدل های معمولی فقط قابلیت برنامه ریزی دارند یعنی میشه دمای مورد نظر و ساعات ورود و خروج را مشخص کنم ولی مدل های اسمارت دمای مورد من نظر را پیدا می کنه و به طور خودکار این دما را در خانه به وجود میاره . اگر دما را در طول روز تغییر بدم این وسیله هوشمند آن را به خاطر می سپاره و بعد از یادگیری به طور اتوماتیک این تغییرات را اعمال می کنه.

ویژگی ها

طراحی زیبا و جذاب

۰۶۳ - ToolsCreated with Sketch.

نصب آسان و استفاده راحت

اتصال با وای فای

اپلیکیشن اختصاصی

رابطه ترموستات و کاهش هزینه

یکی از نکات مثبتی که این سیستم داره اینه که به طور قابل ملاحظه ای در کاهش هزینه های تاثیر داره. مثلا اگر در ساعات مختلفی وارد ویلا بشم میتونم آن را به صورتی تنظیم کنم که قبل از ورود به خانه سیستم گرمایش یا سرمایش شروع به کار کند. ولی اگر طبق یک برنامه مشخص رفت و آمد داشته باشم یعنی در ساعات مشخصی از ویلا خارج بشم یا وارد ویلا بشم میتونم از همون ترموستات استاندارد و سنتی که فقط قابل برنامه ریزی است استفاده کنم.  به طور کلی با برنامه ریزی که انجام میشه در مصرف انرژی صرفه جویی میشه به این ترتیب هزینه ها کاهش پیدا میکنه  و میتونم این پول را پس انداز کنم. 

سنسور های ترموستات خانه هوشمند

دما

رطوبت

نور

حرکتی

مزایای ترموستات هوشمند

قیمت ترموستات هوشمند

گزارش مصرف انرژی

به نظر من یکی از مزایای مهم این تجهیزات هوشمند ارسال گزارش مصرف انرژی از طریق نمودار و جدول به گوشی همراه است. از این طریق من متوجه میشم در چه ساعاتی بیشترین میزان مصرف را داشتم و میتونم شروع به اصلاح نحوه مصرف انرژی کنم یا خود دستگاه راهکارهایی را ارائه میده .

ترموستات خانه هوشمند

ایجاد سناریو

ایجاد سناریو یکی دیگر از مزایای جالب ترموستات هوشمند است از سناریو های مورد استفاده میتونم سناریو مسافرت و سناریو خواب را نام ببرم که در هر کدام مشخص میکنم در زمان مسافرت و خواب دمای خانه به چه میزان تغییر کند تا کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی را داشته باشد .

ترموستات خانه هوشمند جهان اسمارت

کاهش هزینه ها

یکی از مسائل مهم برای من هزینه بود که با نصب این وسیله مصرف انرژی من به شدت کاهش پیدا میکنه به این ترتیب هزینه قبض برق شما کمتر میشه و با این کار می تونم پولی که از صرفه جویی انرژی به دست آمده را برای مواقع دیگر پس انداز کنید.

قیمت ترموستات اسمارت

یادگیری سریع

من به این پی بردم که بعد از چند هفته کار با این تجهیزات هوشمند و تنظیم دستی دما این ترموستات رفتار من را یاد میگیره و بعد از این مدت بدون این که من هیچ دخالتی داشته باشم دمای خانه به طور خودکار مطابق سلیقه من تنظیم میشه .

گرمایش منطقه ای چیست؟

در حین تحقیقات به گرمایش منطقه ای برخورد کردم و هیچ نظری نداشتم که به چه معناست ولی با کمی جست و جو در اینترنت فهمیدم که یکی از مواردی که در کارکرد این دستگاه موثر است اندازه خانه است به طور مثال در یک خانه کوچک دمای کل خانه از طریق ترموستاتی که در یک اتاق نصب شده تغییر می کنه اما این کار در ویلای من که بزرگ است و اتاق های خالی زیادی دارد مشکل ساز میشه اما به وسیله سیستم گرمایش منطقه ای که در هر اتاق یا منطقه جداگانه نصب میشه میتونم کنترل بیشتری بر روی گرمایش داشته باشم. درواقع یک ترموستات پکیج گرمایشی برای این کار لازم است. ترموستات اضافی یا ترموستات شیر برقی را خریداری کنم . درسته که این کار هزینه نسبتا زیادی داره ولی در انتها دما و برنامه گرمایش جداگانه برای هر نقطه از ویلا  دارم که به نظرم به صرفه است .

ترموستات هوشمند چیست
ترموستات هوشمند چیست جهان اسمارت

ژئوفنسینگ (حصارکشی جغرافیایی) چیست؟

یکی از ویژگی های جالب این دستگاه قابلیت حصارکشی جغرافیایی است از ویژگی های مشترک ترموستات های هوشمند است. از این فناوری برای ایجاد مرز مجازی برای یک منطقه واقعی جغرافیایی استفاده میشه. یعنی اگه ویلای من دارای یک حصارکشی مجازی باشه این دستگاه به وسیله اپلیکیشن مخصوص که بر روی تلفن همراه است از زمان ورود یا خروج من از ویلا به وسیله این برنامه مطلع میشه پس به طور خودکار گرمایش را روشن یا خاموش می کند یا از من میپرسه چه کاری قرار است انجام بدم تا مطابق با برنامه ریزی من کار خودش را شروع کنه. به همین خاطر هیمن ویژگی مثبت است که بیشتر افراد شاغل نوع اسمارت را ترجیح میدن.

تنظیم آب گرم خانه هوشمند

بعضی از ترموستات ها قابلیت کنترل آب گرم را هم دارن اما این در حالتی امکان پذیره که  مخزن آب گرم جداگانه وجود داشته باشه . مثلا زمانی که میخواهم به تهران برگردم میتونم آب گرم را خاموش کنم و آخر هفته که دوباره به سمت ویلا راه میوفتم میتونم از طریق اپلیکیشن آب گرم را روشن کنم که تا زمان رسیدن به ویلا آب به قدر کافی گرم شده باشه . اما برای داشتن این امکانات ممکن است به یک بسته اضافی کیت نیز نیاز داشته باشم .

جلوگیری از یخ زدگی لوله ها با ترموستات

اکثر ترموستات ها چه سنتی و چه هوشمند دارای حالت ایمنی یا تعطیلات هستند. این حالت ها به من کمک کنه تا در زمانی که در ویلا نیستم خیالم راحت باشه و نگرانی بابت ویلا نداشته باشم به این دلیل که به کمک این وسیله در مصرف انرژی صرفه جویی میشه چون فقط در صورت کاهش دما از یک حد امن ویلا شروع به گرم شدن می کنه به طور مثال برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در زمستان سیستم گرمایش شروع به کار می کنه. 

ترموستات اسمارت و اسپیکر هوشمند

همانطور که گفتم ترموستات هوشمند به وای فای متصل میشه پس اگر در ویلا اسپیکر یا سیستم صوتی هوشمند خانگیداشته باشم میتونم به راحتی این دو را به هم متصل کنم و از طریق این بلندگو ها دستورات را صادر کنم به طور مثال با استفاده از اسپیکر الکسا میتونم دمای خانه را با صدا کنترل کنم یا به وسیله اسپیکر گوگل میتونم فرمان بدم که دما روی درجه خاصی تنظیم بشه یا دمای حال حاضر ویلا به شما گزارش بشه . اما همه این کارها در صورتی به درستی انجام میشه که یک شبکه اینترنت قوی در ویلا وجود داشته باشه در غیر این صورت هیچکدوم از دستوراتی که میدم اجرا نمیشن .

ترموستات هوشمند

امکانات

ترموستات هوشمند

ارسال اعلان

این محصول خانه هوشمند از طریق ارسال پیام بر روی تلفن همراه وضعیت خودش را به من اعلام میکنه به طور مثال اگر فیلتر هوا احتیاج به تعویض داشته باشه یا اگر قسمتی دچار نقص شده باشه از طریق ارسال هشدار به وسیله اپلیکیشنی که داره من را مطلع میکنه .

ترموستات اسمارت

کنترل از راه دور

برای کنترل این وسیله کافی است یک گوشی هوشمند داشته باشم تا به وسیله برنامه مخصوص ترموستات آن راحتی حتی از خارج از محیط خانه مدیریت کنم . البته این روش فقط بر روی مدل هایی که هوشمند هستند و به وای فای متصل میشن قابل استفاده است . 

ترموستات هوشمند جهان اسمارت

قابل برنامه ریزی

ترموستات های نسل جدید و هوشمند را میشه به راحتی برنامه ریزی کرد یعنی کافی است آن را به شبکه اینترنت متصل کنم و برنامه روزانه ام را برایش ارسال کنم و بعد مطابق با خواسته من به طور خودکار شروع به کار میکنه و باید اشاره کنم که این ویژگی در مدل های سنتی وجود نداره. 

قیمت ترموستات اسمارت

ارتباط با سایر لوازم هوشمند

لوازم هوشمندی که در یک خانه هوشمند به کار میرن به راحتی با همدیگه تلفیق میشن به طور مثال در تابستان زمانی که آفتاب به ویلا میتابه و کسی داخل ویلا نیست پرده هوشمند به طور خودکار شروع به بسته شدن می کنه و در همین زمان سیستم سرمایشی هم شروع به کار می کند تا هوای خانه مطلوب باشد . 

نحوه نصب ترموستات هوشمند

یکی از سوالاتی که معمولا پرسیده میشود نحوه نصب ترموستات هوشمند می باشد  نصب ترموستات هوشمند به راحتی توسط کادر فنی شرکت قابل نصب می باشد و با تعریف سناریو های مختلف شما می توانید کنترل سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه  هوشمند خود را بدست بگیرید

قیمت ترموستات هوشمند

زمانی که تصمیم به خرید ترموستات هوشمند گرفتم به دنبال قیمت هوشمند سازی ساختمان رفتم متوجه شدم که با توجه به برندی که انتخاب میکنم قیمت متفاوت خواهد بود برای مثال در اینجا به دو برند ولکان و Honeywell را با هم مقایسه می کنم . برند ولکان که از طریق تلفن همراه اندروید و ios قابل کنترل شدنه و به راحتی در عرض ۳۰ دقیقه قابل نصب میشه و تا ۲۳% هزینه های من را میتونه کاهش بده قیمتی معادل ۱۶۸ دلار داره . ترموستات برند Honeywell که به وسیله الکسا مدیریت میشه و در زمان تعویض فیلتر هشدار ارسال میکنه و از طریق گوشی هوشمند اندروید و ios میتونه کنترل بشه هزینه ای برابر ۱۰۶ دلار داره . پس همانطور که دیده میشه هر چقدر شرکت سازنده معروف تر باشه قیمت هم بیشتر میشه.

سوالات متداول

خرید ترموستات هوشمند

می توان گفت پایه و اساس هر دو مدل یکسان است یعنی می توان آن ها را برنامه ریزی کرد و در صورت گرم بودن فضا دما را کاهش داد یا در هنگام سرد بودن خانه دما را بالا برد اما نوع هوشمند قابلیت های دیگری نیز دارد به طور مثال دمایی که در حالت عادی برای شما ایده آل هست را یاد می گیرد یا می تواند شما را ردیابی کند و در زمان ورود و خروج دما را تنظیم کند یا اگر در مسافرت باشید از یح زدن لوله ها جلوگیری می کند .

اگر شبکه اینترنت شما خراب شود لازم نیست زیاد نگران شوید زیرا معمولا این وسیله هوشمند به کار خود ادامه می دهد ولی دیگر شما نمی توانید به صورت آنلاین آن را کنترل کنید اما هنوز می توانید از کنترل های دستی روی ترموستات برای تنظیم آن استفاده کنید .

قیمت ترموستات های هوشمند بسته به نوع ساخت و مدل آنها معمولاً بین ۱۵۰ تا ۲۸۰ پوند است. اکثر سازندگان نصب حرفه ای را نیز ارائه می دهند. که حدود ۵۰ تا ۱۰۰ پوند اضافه می کند. اما نصب بعضی از آنها آسان است و اکثر مارک ها دستورالعمل نصب دارند پس می توانید خودتان به آسانی این کار را انجام دهید .

پروگرمر یا برنامه ریزان اساسی ترین ویژگی هر این دستگاه چه مدل هوشمند و چه مدل سنتی هستند آنها به شما اجازه می دهند برنامه ای برای روشن و خاموش شدن حرارت و دما تنظیم کنید.این کار در انواع هوشمند بسیار ساده تر انجام می شود ، زیرا این کار از طریق تلفن یا رایانه انجام می گیرد و می توانید برنامه گرمایش بسیار متنوعی داشته باشید .

این ابزار هوشمند معمولاً به صورت ماهانه به شما بازخورد می دهند یعنی اطلاعاتی راجع به این که چند ساعت در روز سیستم گرمایش و سرمایش روشن بوده ارائه می دهد و میزان مصرف را با ماه های گذشته مقایسه می کند . حتی شما را به سمت تنظیمات کم مصرف تر هدایت می کنند .

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
Share on telegram
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

دیدگاه کاربران

2 دیدگاه در “ترموستات هوشمند چیست؟

  1. حامد رضایی گفت:

    سلام من میخوام تو خونه ام ترموستات نصب کنم اما هنوز نتونستم تصمیم بگیرم کدوم مدل رو باید انتخاب کنم میشه من را رهنمایی کنین ؟

    1. monajjemi گفت:

      هر کدام از ترموستات ها ویژگی های منحصر به فرد خودشون را دارن و شما باید براساس نیازی که دارید ترموستات را خریداری کنین ولی اگر به فروشگاه خانه هوشمند ما مراجعه کنین میتونید اطلاعات لازم را به دست بیارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم