Clicky

هوشمند سازی ساختمان در تهران

هوشمند سازی ساختمان در تهران(همراه با فایل pdf)

همیشه تو فیلم ها وقتی میدیدم وسایل خونه به طور خودکار شروع به کار میکردن و یا حتی با تبلت یا موبایل قابل کنترل شدن بودن دلم میخواست خونه من هم این شکلی باشه ولی میدونستم این چیزا فقط تو فیلمای علمی تخیلی است و این کار تو دنیای واقعی امکان پذیر نیست تا این که وقتی چند ماه پیش برای جشن تولد به خونه یکی از دوستام رفتم و کاملا شکه شدم از چیزی که میدیدم . من برای اولین بار وارد یک خانه هوشمند ایرانی در تهران شده بودم حالا ممکنه براتون سوال پیش بیاد که از کجا فهمیدم این خونه هوشمند است باید بگم که وقتی صاحب خانه وارد شد آهنگ تولدت مبارک به طور خودکار شروع به پخش شدن کرد و در همون موقع نور چراغ ها کمتر شد بدون این که کسی به کلیدها دست بزنه  و چون تعداد افراد زیاد شده بود به صورت خودکار سیستم سرمایشی شروع به کار کرد . کار این دستگاه ها به قدری برای من جالب بود که در همون لحظه تصمیم گرفتم این فناوری ها رو من هم باید داشته باشم ولی چون از نصب و راه اندازی این تجهیزات و قیمت هوشمند سازی ساختمان هیچ شناختی نداشتم شروع به تحقیق کردم و نتایجی که به دست آوردم رو در این مقاله میتونید مشاهده کنید .

راه های ارتباطی

مشاوران شرکت هوشمند سازی ساختمان تهران جهان اسمارت اماده ارائه مشاوره و راهنمایی جهت پیاده سازی سیستم مدیریت ساختمان هستند پس برای ارتباط با کارشناسان کافی است شماره تماس خود را وارد کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس گرفته شود. همچنین می توانید با شماره تلفن های درج شده در پایین تماس بگیرید تا با کارشناسان جهان اسمارت ارتباط برقرار کنید.

۰۹۹۰۶۱۶۶۶۳۸
۰۲۱۴۴۳۸۲۱۰۳

خانه هوشمند بیسیم یا باسیم؟

هوشمند سازی بیسیم چیست ؟

اولین مورد از روش های هوشمند سازی ساختمان  ، راه بیسیم یا wireless است از این روش در کنار سیم کشی و تابلو برق سنتی میشه استفاده کرد و نیازی به ایجاد هیچ تغییری نیست به خاطر همین در بیشتر خانه ها قابل اجرا است . اگر درباره شیوه ارتباط دستگاه ها براتون سوال پیش اومده ابید بگم که در این روش ارتباط بین تجهیزات از طریق امواج وایرلس صورت میگیره . اگه تجهیزاتی که قرار است نصب بشن بیسیم باشن به طور مستقیم و از طریق تلفن همراه به راحتی کنترل میشن . از مهم ترین پروتکل های خانه هوشمند این شیوه میتونم  به zigbee و z-wave  اشاره کنم . دستگاه های بیسیم زمانی که فرمانی دریافت میکنن توانایی ارسال مجدد آن را هم دارن پس میتونن فضای بزرگی را تحت پوشش قرار بدن .

هوشمند سازی باسیم چیست ؟

دومین راهی که برای انجام این کار هست از طریق سیم است که در این شیوه هوشمند سازی در بستر سیمی انجام میشه . نکته مهمی که اینجا باید بگم اینه که این روش برای خانه های قدیمی با سیم کشی سنتی مناسب نیست چون سیم کشی و تابلو برق باید به صورت کامل تعویض بشن که این کار هزینه را خیلی افزایش میده . این روش هم پروتکل های مخصوص به خودش را دارد که میتونم هوشمند سازی ساختمان KNX و خانه هوشمند با PLC را نام ببرم . یکی از مزیتی هایی که این شیوه داره اینه که با نصب دستگاه های باسیم ثبات زیادی دارید و سیگنال های دستگاه های دیگر هیچ اثری روی آن ها ندارن .

تفاوت بین بیسیم و باسیم

 

  بیسیم   

  باسیم   
  امنیتامنیت ضعیف استامنیت قوی است
  نصباجزای کمتری ولی پویایی بیشتری دارهسرعت بیشتر و احتیاج به نصب  وسایل بیشتر داره
   الزامات تجهیزات کمی احتیاج داره ولی گران هستندبه کابل cat7 احتیاج داره
  هزینهروتر و نقاط دسترسی گران هستندبه عواملی مانند ملک ،طراحی و نیروی کار بستگی داره

سناریو های خانه هوشمند

یکی از مواردی که برای من خیلی جالب بود ایجاد سناریو بود اکه نمیدونید سناریو چیه باید بگم که به فرمان های از قبل برنامه ریزی شده سناریو گفته میشه . وقتی هوشمند سازی انجام میشه کارفرما میتونه سناریو های مختلفی تعریف کنه و فقط با کلیک روی هر سناریو به کمک تلفن همراه یا تبلت سناریو به صورت خودکار فعال میشه . میشه تو خونه سناریوهای خروج ، مسافرت ، مهمانی و ورود به منزل به کار برد در اینجا من ۳ تایی که به نظرم جالب بودن به صورت کوتاه برای شما توضیح دادم .

خروج از خانه

این سناریو برای زمانی است که قرار است برای مدت کوتاهی از خانه خارج بشید . در این سناریو باید همه پنجره ها بسته بشن و چراغ  های خانه خاموش بشن .به جز وسایلی مثل یخچال و فریزر همه وسایل برقی باید خاموش و شیر گاز نیز باید بسته بشه .همچنین سیستم گرمایش و سرمایش به منظور مصرف کمتر انرژی باید به وضعیت صرفه جویی بره .

صبح

در این سناریو باید فرد در زمانی که مقرر کرده ساعت به صدا در بیاد بعد همه ی چراغ هایی که از قبل مشخص شده روشن بشن و به قهوه ساز یا چای ساز متناسب با ساعت تنظیم شده شروع به کار کرده باشن و در نهایت تلویزین روشن بشه و دمای آب حمام به درجه تعیین شده برسه و همه این کارها باید قبل از این که فرد از خواب بیدار بشه انجام شده باشه .

مسافرت

این سناریو تا حدودی مثل سناریو خروج از خانه است . در سناریو مسافرت همه ی لوازم برقی به غیر از یخچال باید خاموش بشن همچنین شیر آب و گاز هم باید قطع بشه . در مرحله بعدی باید بسته بودن پنجره ها و درها کنترل بشن و دوربین های امنیتی و دزدگیرها به منظور ایجاد امنیت در زمان مسافرت شروع به کار کنن  .

هزینه هوشمند سازی ساختمان

برای من سوال پیش آمد که دقیقا چه قسمت هایی از خونه ام را میتونم وسایل الکتریکی هوشمند نصب کنم و امکانات خانه هوشمند چیه که با پرس و جوی زیاد به این نتیجه رسیدم چه داخل و چه بیرون خانه قابلیت نصب تجهیزات را داره ولی نکته ای که اینجا مهم است اینه که قیمت هوشمند سازی خانه متفاوت است یعنی میشه به طور کلی هزینه ای بین ۵۰ میلیون تا ۱۷۵ میلیون را برای همه خانه ها در نظر گرفت که شامل روشنایی ،قفل درها و ترموستات است ولی اگه قرار باشه تجهیزات بیشتری نصب بشه باید هزینه ای بیشتر از ۵۰۰ میلیون را در نظر داشت .

آشپزخانه

در حال حاضر یکی از پراستفاده ترین قسمت های خانه برای من آشپزخانه است پس اگه این تکنولوژی پیشرفته را پیاده سازی کنم انجام کارهام خیلی سریعتر میشه . من میتونم سیستم صوتی هوشمند خانگی نصب کنم تا همراه با غذا پختن از موسیقی هم لذت ببرم اگه قرار باشه کل آشپزخانه مجهز بشه هزینه ای بین ۱۵۰ میلیون تا۴۰۰ میلیون باید پرداخت کنم چون علاوه بر سیستم صوتی میتونم قهوه ساز ، ظرف شویی ، هود و همچنین یخچال و گاز که اسمارت هستند را نصب کنم.

اتاق نشیمن

بیشتر روزها وقتی از سرکار برمیگردم دوست دارم برم تو اتاق نشیمن و بشینم جلوی تلویزیون و استراحت کنم پس بخش پراستفاده خانه بعد از آشپزخانه همین اتاق نشیمن است که میتونم آن را به تکنولوژی روز مجهز کنم برای لذت  بردن بیشتر از فضای اتاق نشیمن میتونم تلویزیون و شومینه را اسمارت انتخاب کنم یا حتی پرده برقی هوشمند نصب کنم اینجوری دیگه لازم نیست حتی از جام بلند شم و همه کارها از راه دور انجام میشه . این کار هزینه ای بین ۷۵ میلیون تا ۳۰۰ میلیون بر اساس تجهیزاتی که انتخاب میکنم داره .

سرویس بهداشتی

حالا که بیشتر فکر میکنم سرویس بهداشتی هم از نقاط پراستفاده خانه است و اضافه کردن محصولات خانه هوشمند در این قسمت کارایی آن را بیشتر می کنه . وقتی درباره وسایل این قسمت در گوگل جست و جو کردم فهمیدم که سرویس بهداشتی مثل آشپزخانه انتخاب های زیادی نداره اما با گذشت زمان وسایل و تجهیزات بیشتری توسط شرکت های مطرح برای این قسمت از خانه ایجاد میشن . اما اگر مجهز بشه بین ۵۰ میلیون تا ۱۷۵ میلیون هزینه داره که شامل تجهیزاتی مثل آینه و دوش و سیستم روشنایی هوشمند میشه .

مدت زمان پیاده سازی

من چون شاغل هستم نمیتونم مدت زیادی برای این کار درنظر بگیرم پس با یکی از شرکت های فعال در زمینه خانه هوشمند در تهران مشورت کردم و اونطور که من فهمیدم در بیشتر مواقع ۱ تا ۳ هفته  پیاده سایزی طول می کشه . البته بعضی از پروژه ها ممکن است بیشتر هم طول بکشه مثلا اگر قرار باشه کل خانه مجهز بشه یا هوشمند سازی به روش سیمی باشه در حالی که خانه قدیمی است و نیاز به سیم کشی مجدد داره زمانی بیشتر از سه هفته را باید در نظر داشت به طور مثال برای نصب ترموستات خانه هوشمند سیم های زیادی باید قطع و وصل بشن ولی اگر این کار در یک قسمت از خانه انجام شود یا فقط قرار باشد یک وسیله مانند روشنایی در خانه نصب بشه شاید در عرض یک هفته خانه به من تحویل داده بشه . اگر تمام زیرساخت های لازم انجام شده باشه همین روشنایی فقط چند ساعت زمان احتیاج دارد به این صورت که فقط باید چراغ های قدیمی را با چراغ های اسمارت عوض کرد و با نصب برنامه مخصوص آن ها را کنترل کرد.در حالت کلی نمی توان زمان مشخصی برای پیاده سازی وسایل مشخص کرد چون برای هر فرد و هر خانه ای مراحل انجام کار متفاوت است .

مزایا و معایب

قبل از این که به صورت جدی وارد این مسیر بشم مزایا و معایبی که هوشمند سازی خانه و ساختمان دارد را بررسی کردم چون اینجوری بهتر میتونم تصمیم گیری کنم پس یک لیست درست کردم و نکات مثبت و منفی این سبک از خانه ها را برای خودم یادداشت کردم برای این که کار شما هم راحت بشه این لسیت رو در پایین برای شما هم قرار دادم .

شرکت های هوشمند سازی ساختمان در تهران

برای اینکه این کار به صورت حرفه ای انجام بشه درباره چند شرکت هوشمند سازی ساختمان در تهران تحقیقات انجام دادم . پس به وبسایت هر کدام از آن ها رفتم نمونه کارهایی که در زمینه هوشمند سازی ساختمان تهران انجام داده بودن را مشاهده کردم تا برای خانه خودم ایده بگیرم . در پایین تعدادی از شرکت ها که به نظرم سابقه خوبی دارند و کارهای باکیفیتی انجام دادن آوردم همچنین برای راهنمایی بیشتر اطلاعاتی درباره زمینه های کاری هر کدام نوشتم اینجوری بهتر میتونم تصمیم بگیرم که کدام برای پروژه خانه من بهتر است .

جهان اسمارت

جهان اسمارت را میشه به عنوان یکی از بهترین شرکت ها در زمینه هوشمند سازی ساختمان نام برد زیرا با بیش از ۱۳۷ پروژه موفق مجری صفر تا صد هوشمند سازی ساختمان و منازل و عرضه کننده لوازم و تجهیزات ساختمان به صورت بی واسطه در تلاش است تا به بهترین شکل ممکن پاسخگوی نیاز مشتریان خود باشه و رضایت آنان را در بالاترین سطح کسب کنه . جهان اسمارت با هدف ارائه هر چه بهتر خدمات در زمینه هوشمند سازی ساختمان و ادارات تاسیس شده و در این سالیان با تکیه بر تیم حرفه ای خود در تحقق هر چه  بهتر شعار این مجموعه که «صداقت و کیفیت و همراهی همیشگی است» تلاش میکنه .

شرکت میرای

گروه فنی مهندسی میرای از سال ۸۵ به شکل گسترده تحقیقات خود را در زمینه اتوماسیون منازل آغاز نمود.متخصصان شرکت میرای پس از سال ها آزمایش، پارامتر های مشخصی جهت تولید یک محصول با کیفیت برای خود تعریف نمودند. محصولی قابل دسترس در تمام شرایط کشور (شامل تحریم های مختلف)، بدون محدودیت در ارتقا تکنولوژی، دارای صرفه اقتصادی و ارزش افزوده برای مصرف کننده و استفاده از استاندارد های جهانی و قابل جایگزینی با محصولات استاندارد اروپایی تنها اندک پارامتر های مهم تعریف شده توسط متخصصان شرکت میرای بود.امروزه شرکت میرای با پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا و بدون اتکا به تجهیزات خارجی با وجود هر گونه تحریم و مشکلات به سرعت به پیشرفت خود ادامه می دهد و هر ساله با معرفی محصولات جدید خود اهداف بلند مدت جوانان این مرز و بوم را تحقق می بخشد.

شرکت مهندسان آترینا

هستۀ فنی شرکت آترینا در میانۀ سال ۱۳۸۵ کار خویش را با تحقیق در این حوزه‌ها شروع کرد و پس از جذب مهندسانی کارآزموده و روشن‌شدن چشم‌انداز آتیِ مجموعه، در سال ۱۳۹۱، شرکت «مهندسان مشاور اتوماسیون ساختمان آترینا» شکل گرفت.هدف مجموعه،در وهلۀ نخست، سود‌جُستن از همراهی مهندسانی به‌روز و با‌تجربه در کنار ارائۀ سبد کاملی از محصولات ، با استفاده از پروتکل‌های باز نظیر KNX، LON، BACnet، بوده است. در کنار هدف نخستین، دیگر هدف این شرکت پیشکش کامل‌ترین راهکارهای کاربردیِ به‌منظور یکپارچه‌سازی به مشتریان است.در راستای تحقق این اهداف، این شرکت می کوشد با ایجاد مجموعه‌ای کاملاً تخصصی در حوزۀ سیستم‌های یکپارچه و جریان ضعیف (کنترل سیستم‌های HVAC، روشنایی، کنترل تردد، زیرساخت و شبکه)، ضمن بهره‌گیری از دانش و تجربۀ ایشان در سیستم‌های مدیریت ساختمان (BMS)، پاسخگوی نیازهای کارفرمایان و پیمانکاران باشد.

شرکت بلند پایه پارسیان

شرکت بلند پایه پارسیان (PIBD ) در سال ۱۳۸۹ با هدف مدیریت مصرف انرژی در جهت کنترل بهینه با راهکارهای مناسب وارائه خدمات ومحصولات سازگار با آن تاسیس گردید.با توجه به لزوم انعطاف پذیری ، پیشرفت سریع تکنولوژی و اختلاف سلایق تیم طراحی و افراد استفاده کننده ، منطق های متفاوتی در خصوص استفاده از سیستم های هوشمند همواره مد نظر قرار گرفته است.در این میان شبکه KNX به دلیل فراهم آوردن امکان ایجاد تغییرات گسترده حتی در زمان بهره برداری ،مورد توجه خاص طراحان و استفاده کنندگان قرار دارد.از دلایل انتخاب این شرکت می توان به دارا بودن استعداد نیروی انسانی بالا،فعالیت در دو زمینه BMS و Home Automation ،انجام خدمات به دو صورت EPCS،همکاری تنگاتنگ و مرتبط با جوامع تخصصی صنعت ساختمان و مشاوره و بهره گیری از تجارب بزرگان صنعت ساختمان را نام برد.

شرکت آویتا

شرکت مهندسان مشاور ساختمان آویتا با برخورداری از یک کادر متخصص، با کوله باری از تجربه که حاصل سالها فعالیت پر ثمر می باشد، در حال حاضر فعال ترین و پیشروترین شرکت در زمینه هوشمند سازی انواع ساختمان از قبیل مسکونی، اداری، تجاری، هتل و غیره می باشد.سعی این شرکت از ابتدا بر این بوده است که با استفاده از آخرین تکنولوژی و همتراز با دانش روز، مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی نیاز پروژه را شناسایی و بدور از تحمیل هزینه‌های غیرضروری به کارفرما مناسب ترین طراحی را بر اساس استاندارد KNX  انجام داده و با استفاده از تجهیزات ساخت Busch – Jaeger عضو گروه صنعتی ABB  آسایش و آرامش دائمی استفاده کنندگان را بوجود آورد.از آن گذشته یکی از عوامل مهم موفقیت روز افزون این شرکت، شراکت و پشتیبانی بی دریغ شرکت آویتا – نماینده رسمی محصولات Busch – Jaeger  از سال ۱۳۵۴ شمسی- در این مجموعه است، که نامی شناخته شده برای دست اندر کاران صنعت ساختمان می باشد.

نمونه هایی از ساختمان های هوشمند

با جست و جو در وبسایت شرکت ها تونستم تعدادی از ساختمان های مدرنی که ساخته شده اند رو ببینم در ابتدا من فکر میکردم فقط خانه ها را میشه هوشمند کرد درحالی که بعدا فهمیدم این تکنولوژی در  کلینیک ، خانه ، کلاس درس ، اداره ، باشگاه  و رستوران هم پیاده سازی میشه پس اگه شما در حال ساخت یک خانه یا ساختمان هستید بهتر به وبسایت این شرکت ها سر بزنید تا کلی ایده جذاب بگیرید .

آموزش هوشمند سازی ساختمان در تهران

اگر به هوشمند سازی خانه علاقه مندید یا تصمیم دارید به تنهایی این کار در خانه خودتان پیاده سازی کنید باید بدانید که آموزشگاه های زیادی وجود دارند که به اموزش این حرفه مشغول هستند.در این اموزشگاه ها با بهره گیری از اساتید مجرب و با تمرین در کارگاه های مجهز می توانید در این زمینه دانش کافی را به دست اورید و مدرک معتبر بگیرید و برای حضور در بازار کار امادگی لازم را پیدا کنید . در این اموزشگاه ها سرفصل های مختلفی مانند اموزش نصب سنسورها ،اموزش نصب دوربین مدار بسته و اشنایی با تاسیسات ساختمانی ارائه می شود .همچنین این امکان وجود دارد که در این دوره ها به صورت حضوری یا به صورت انلاین شرکت کنید و بعد از گذراندن دوره ها در مجموعه های معتبر مشغول به کار بشید .

پرسش های متداول

امروزه تعداد زیادی شرکت در این زمینه در حال فعالیت هستند و با مراجعه به سایت هر کدام می توانید پروژه های آن ها را مشاهده کنید.

هزینه این کار با توجه به شرایط هر خانه ای متفاوت خواهد بود و نمی توان یک هزینه ثابتی را اعلام کرد.

به طور کلی  دو  روش برای وجود دارد که روش بی سیم و روش با سیم هستند و پیاده سازی هرکدام به شرایط خانه بستگی دارد

این زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد به طور مثال اگر قرار باشد هوشمند سازی ساختمان به طور کامل باشد و تمامی قسمت ها مجهز شوند زمان زیادی خواهد برد در حالی که اگر قرار باشد چند وسیله ساده در خانه شما نصب شود این کار در چند ساعت انجام می شود .

اموزشگاه های زیادی وجود دارند که این حرفه را آموزش می دهند و با مراجعه به هر کدام از این اموزشگاه ها می توانید در دوره های ارائه شده شرکت کنید تا به صورت حرفه ای این کار را یاد بگیرید .

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
۲ نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
بهناز جعفری
بهناز جعفری

من از ۱ ماه قبل تصمیم گرفتم که خونه ام را هوشمند کنم ولی مشکلی که دارم اینه که نمی دونم دقیقا چه وسایلی رو میتونم نصب و برام مهمه که هزینه تجهیزات از بودجه ام بیشتر نشه اما نمی دونم از کجا می تونم قیمت ها و وسایل را پیدا کنم میشه من را راهنمایی کنید .

monajjemi
monajjemi
پاسخ به  بهناز جعفری

برای ورود به صفحه فروشگاه ما روی محصولات خانه هوشمند کلیک کنید تا به راحتی به مجموعه ای از وسایل هوشمند دست پیدا کنید

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
Share on telegram
Share on print
Share on email
Share on whatsapp

مطالب مشابه

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ این سوال به ظاهر ساده ، بسته به اینکه از چه کسی می پرسید ، پاسخ های متفاوتی دارد که در اینجا به تعریف دقیق آن می پردازیم

درامد هوشمند سازی ساختمان

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که وارد حرفه هوشمند سازی شوند اما درباره درآمد آن اطلاعی ندارند پس این مقاله برای این دسته از افراد مفید است.

دیدگاه کاربران

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
بهناز جعفری
بهناز جعفری

من از ۱ ماه قبل تصمیم گرفتم که خونه ام را هوشمند کنم ولی مشکلی که دارم اینه که نمی دونم دقیقا چه وسایلی رو میتونم نصب و برام مهمه که هزینه تجهیزات از بودجه ام بیشتر نشه اما نمی دونم از کجا می تونم قیمت ها و وسایل را پیدا کنم میشه من را راهنمایی کنید .

monajjemi
monajjemi
پاسخ به  بهناز جعفری

برای ورود به صفحه فروشگاه ما روی محصولات خانه هوشمند کلیک کنید تا به راحتی به مجموعه ای از وسایل هوشمند دست پیدا کنید

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x